Na bocznicy kolejowej głównego zakładu Orlenu ma powstać instalacja fotowoltaiczna
W opublikowanej dokumentacji postępowania spółka Orlen Kolej podała, że przedmiotem jej zapytania ofertowego jest realizacja zadania „budowa instalacji fotowoltaicznej o mocy do 950 kW wraz z infrastrukturą towarzyszącą na bocznicy zakładu produkcyjnego Orlen w Płocku”.
Według Orlen Kolej, „miejscem realizacji inwestycji jest sztucznie utworzony nasyp gruntowy w sąsiedztwie bocznicy kolejowej”, położony w obrębie dwóch działek na terenie zamkniętym płockiego kompleksu rafineryjno-petrochemicznego Orlenu.
Spółka zaznaczyła, że inwestycja ma być podzielona trzy na etapy, przy czym ostatni z nich obejmuje preferowany termin do 30 września tego roku. Plan realizacji przedsięwzięcia przewiduje m.in. przygotowanie dokumentacji wykonawczej w branży elektrycznej i teletechnicznej oraz wykonanie prac ziemnych, jak przygotowanie utwardzenia podłoża pod stację transformatorową i palowanie konstrukcji fotowoltaicznej w grunt.
W ogłoszeniu Orlen Kolej zaznaczono, że w ramach inwestycji zakładany jest montaż ogniw fotowoltaicznych bifacjalnych dwustronnych o mocy jednostkowej 540-560 Wp, tworzących moduły o łącznej powierzchni ponad 4,2 tys. metrów kw., zamontowanie 9 inwerterów o mocy znamionowej 100kW oraz budowa rozdzielnic, jak również wykonanie przyłączy wraz z poprowadzeniem linii kablowych niskiego i średniego napięcia, a finalnie także sporządzenie dokumentacji powykonawczej.
Spółka podała, że termin składania ofert w ogłoszonym postepowaniu to 30 stycznia tego roku.
Orlen Kolej do podmiot Grupy Orlen, który jest jednym z największych towarowych przewoźników tego typu w Polsce. Spółka specjalizuje się transporcie koleją paliw i produktów petrochemicznych. Działa samodzielnie na terenie Polski i Niemiec, a we współpracy z partnerami wykonuje usługi przewozowe w całej Europie.
Grupa Orlen jest multienergetycznym koncernem, który posiada rafinerie w Polsce, Czechach i na Litwie oraz sieć stacji paliw, również w Niemczech, na Słowacji, Węgrzech i w Austrii. Rozwija też segment wydobywczy ropy i gazu, segment petrochemiczny oraz energetyczny, w tym z odnawialnych źródeł, jak np. farmy wiatrowe. Planuje także rozwój energetyki jądrowej opartej na małych, modułowych reaktorach SMR.
W opublikowanej na początku stycznia nowej strategii do 2035 r. Orlen, że w odpowiedzi na rosnący popyt na energię elektryczną będzie wspierać sektor energetyczny poprzez inwestycje m.in. w odnawialne źródła energii.
W listopadzie ubiegłego roku Orlen ogłosił, że w jego głównym zakładzie produkcyjnym w Płocku powstaje farma fotowoltaiczna o mocy prawie 1,9 MWp, która będzie zasilać instalacje tamtejszego kompleksu rafineryjno-petrochemicznego, największego tego typu w Polsce. Farma ta ma być gotowa w czwartym kwartale tego roku. (PAP)
mb/ drag/
