Ponowny przetarg PERN dot. instalacji fotowoltaicznej na terenie siedziby spółki
Jak poinformował PERN w opublikowanej dokumentacji przetargowej „Montaż instalacji fotowoltaicznej na terenie budynku zarządu - prace projektowe”, „celem zadania jest wykonanie wielobranżowej dokumentacji technicznej wraz z uzyskaniem zgód i decyzji oraz warunków przyłączenia niezbędnych do wybudowania instalacji fotowoltaicznej”. Wyjaśniono przy tym, iż chodzi o siedzibę spółki w Płocku i znajdujący się tam budynek zarządu.
PERN podał w ogłoszeniu, że planowana inwestycja dotyczy montażu instalacji fotowoltaicznej o mocy do 100 kWp, w tym wykonania instalacji fotowoltaicznej na dachu budynku zarządu o mocy około 80 kWp oraz około 20 kWp na gruncie. Zaznaczono jednocześnie, że po uzyskaniu warunków przyłączenia od spółki Energa Operator przeanalizowana zostanie opłacalność wybudowania instalacji o mocy 100 kWp, a jeżeli będzie taka konieczność, z punktu widzenia ekonomicznego, opracowane zostaną wymagania dla instalacji o mocy 50 kWp.
Jak podkreślił PERN, pierwszy etap realizacji zadania „ma na celu opracowanie koncepcji a następnie, dokumentacji projektowej i pozyskanie zgód administracyjnych niezbędnych dla wykonania instalacji fotowoltaicznej”. Według spółki, koncepcja posłuży do sprawdzenia czy istnieją ewentualne ograniczenia techniczne, organizacyjne, prawne, rynkowe lub inne, które uniemożliwiają realizację inwestycji i w takim przypadku wskaże sposoby oraz procedury, które pozwolą na wykonanie przedsięwzięcia.
Przetarg na wykonanie dokumentacji technicznej dla budowy na terenie swej siedziby w Płocku, w tym na budynku zarządu, PERN ogłosił w marcu. W maju postępowanie unieważniono - jak przekazało PAP biuro prasowe spółki - „z powodu braków formalnych w ofertach”. W obecnym przetargu oferty można składać do 17 czerwca.
Pierwsza instalacja fotowoltaiczna PERN powstała w bazie paliw w Boronowie w 2020 r. jako efekt wdrożenia jednej z prac dyplomowych przygotowanych przez zespół pracowników spółki w ramach organizowanej tam Akademii Menedżera. Obecnie instalacje takie działają też w bazach paliw w Emilianowie i Rejowcu.
Pod koniec stycznia spółka zakomunikowała, że zamierza wybudować kolejne instalacje fotowoltaiczne w swych bazach paliw w Koluszkach, a także dodatkowo w Boronowie, oraz na terenie stacji pomp w Rypinie, Pelplinie i Łasinie.
PERN z siedzibą w Płocku to podmiot strategiczny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, który zarządza infrastrukturą krytyczną, odpowiadając za tłoczenie rurociągami ropy naftowej w Polsce do rafinerii Grupy Orlen w Płocku i w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech - Schwedt i Leuna oraz za magazynowanie w swych bazach na terenie kraju, zarówno surowca, jak i paliw płynnych.
W Polsce spółka posiada 19. baz paliw, których pojemność przekracza w sumie 2,6 mln metrów sześc. oraz 4. bazy ropy naftowej o łącznej pojemności ponad 4,1 mln metrów sześc.
Według PERN, w tym roku inwestycje rzeczowe mają tam wynieść prawie 450 mln zł, a nakłady na remonty - około 90 mln zł. W kwietniu, publikując strategię do 2028 r., spółka podkreśliła, że do tego czasu ma stać się liderem na polskim rynku logistyki surowcowo - produktowej, dywersyfikując przy tym działalność grupy kapitałowej w obszarach chemii płynnej i paliw lotniczych, a także „firmą wspierającą dekarbonizację i zieloną transformację”. (PAP)
Autor: Michał Budkiewicz
mb/ drag/
