reklama
kategoria: Finanse
29 październik 2024

Po raz 25. odbędzie się kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków

zdjęcie: Po raz 25. odbędzie się kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków / v46664639
v46664639
W Płocku w uroczystości Wszystkich Świętych oraz w Zaduszki odbywać się będzie kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na tamtejszych cmentarzach. To będzie jubileuszowa, 25. zbiórka. Zebrane fundusze przeznaczone zostaną na renowację dwóch grobów.
REKLAMA

"Mieszkańców naszego miasta będziemy tym razem prosić o hojność i złotówki na ratowanie mogił dwóch wyjątkowych kobiet: Geni Majdeckiej i Marii Gutkowskiej" - poinformowało we wtorek Stowarzyszenie "Starówka Płocka", które tradycyjnie jest organizatorem zbiórki funduszy na renowację zabytkowych nagrobków.

Jak zapowiedziano w anonsie wydarzenia, kwesta potrwa dwa dni, 1 i 2 listopada, przy czym będzie się odbywać na czterech płockich cmentarzach, w tym na Starym Cmentarzu przy ul. Kobylińskiego - to najstarsza w Polsce pozakościelna nekropolia miejska, założona w 1780 r., czyli 10 lat przed powstaniem warszawskich Powązek i 20 lat przed powstaniem cmentarza Rakowickiego w Krakowie.

Stowarzyszenie "Starówka Płocka" podkreśliło, że cel akcji, która w tym roku będzie miała jubileuszową, 25. już edycję, pozostaje niezmienny - to zarówno ratowanie zabytkowych nagrobków, jak i ratowanie pamięci o ludziach, bardziej i mniej znanych, spoczywających na tamtejszych cmentarzach. "To jednocześnie próba ocalenia historii i tożsamości naszego miasta" - zaznaczyli organizatorzy kwesty.

Jak poprzednio, także w tym roku w zbiórce uczestniczyć będą m.in. harcerze, nauczyciele, ludzie biznesu, a także aktorzy, dziennikarze i samorządowcy.

"Będziemy zbierali fundusze na renowację dwóch nagrobków zasłużonych mieszkanek Płocka. Oba wymagają odnowienia, chociaż zakres planowanych prac jest różny" - powiedział PAP Jerzy Skarżyński ze Stowarzyszenia "Starówka Płocka".

Jak wyjaśnił, w jednym z grobów spoczywa Maria Gutkowska, zmarła w 1933 r. nauczycielka, działaczka społeczna, dzięki której w 1916 r. w Płocku powstało II Gimnazjum Żeńskie. Natomiast w drugiej mogile pochowana została Genia Majdecka, harcerka, zaangażowana w akcję dożywiania biednych dzieci, która zmarła w 1917 r. podczas epidemii dyzenterii.

Stowarzyszenie "Starówka Płocka" przypomniało, że pierwsza z kwest na ratowanie zabytkowych mogił na tamtejszych nekropoliach odbyła się w 2000 r. i przyniosła prawie 16,8 tys. zł, natomiast ostatnia, ubiegłoroczna, była rekordowa, gdyż zebrano ponad 66 tys. zł, co pozwoliło pokryć koszty renowacji trzech nagrobków, w tym Tadeusza Gintera, który w 1947 r. Płocku zorganizował Miejską Zawodową Straż Pożarną.

W sumie od początku akcji dzięki Stowarzyszeniu "Starówka Płocka" i ofiarodawcom odnowiono na płockich cmentarzach 55 nagrobków, pomników, płyt nagrobnych i epitafiów.

Wśród odrestaurowanych obiektów znalazły się m.in. nagrobki na tamtejszym Starym Cmentarzu zmarłej w 1828 r. podkomorzyny zakroczymskiej Teresy z Krajewskich Rodzickiej oraz zmarłego w 1841 r. pułkownika Jana Gugenmusa, żołnierza Legionów Dąbrowskiego i armii księcia Józefa Poniatowskiego, odznaczonego Legią Honorową i Virtuti Militari.

Z kolei na pobliskim płockim Cmentarzu Miejskim dzięki kwestom odnowiono m.in. nagrobki bł. abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego, który został zamordowany w 1941 r. w hitlerowskim obozie w Działdowie, Antoniego Broniewskiego - urzędnika bankowego i działacza Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego, ojca urodzonego w Płocku poety Władysława Broniewskiego oraz 14-letniego harcerza Anatolka Gradowskiego, najmłodszego z poległych w walkach z bolszewikami w czasie obrony Płocka w sierpniu 1920 r.

Na płockim Cmentarzu Miejskim wzniesiono również nowy nagrobek Eugenii Dąbrowskiej, siostry gen. Władysława Sikorskiego, która zmarła w Płocku w październiku 1939 r. - wcześniej, w pobliskim Gąbinie, gdzie trafiła w ramach ewakuacji po wybuchu II wojny światowej, została ranna, gdy ratowała dzieci spod niemieckiego ostrzału. Dzięki funduszom z kolejnych kwest odnowiono też nagrobek ks. Ignacego Smoleńskiego z 1899 r., siedmioletniej Zosi Baltiejus z 1909 r., a na nekropolii ewangelickiej - pastora Roberta Gundlacha z 1934 r. (PAP)

mb/ miś/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Płock
0.8°C
wschód słońca: 07:34
zachód słońca: 16:10
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Płocku

kiedy
2025-01-25 16:00
miejsce
Państwowa Szkoła Muzyczna, Płock,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-25 18:30
miejsce
Państwowa Szkoła Muzyczna, Płock,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-25 19:00
miejsce
Orlen Arena, Płock, Plac Celebry...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-26 17:00
miejsce
Państwowa Szkoła Muzyczna, Płock,...
wstęp biletowany