Orlen będzie dostarczał gaz Grupie Saint-Gobain w Polsce - umowa na lata 2025 - 2026
"Orlen zawarł dwuletnią umowę na zaopatrzenie w gaz ziemny polskich spółek Grupy Saint-Gobain, jednego z największych producentów materiałów budowlanych w kraju i na świecie" - ogłosił we wtorek koncern. Jak podkreślił, "maksymalny wolumen dostaw przewidziany kontraktem to 2,6 TWh gazu", przy czym umowa wejdzie w życie z początkiem 2025 r. i będzie obowiązywała do końca 2026 r.
Według Orlenu, umowa na zaopatrzenie w gaz ziemny polskich spółek Grupy Saint-Gobain zapewnia zakupy surowca na zasadach rynkowych, w cenach powiązanych z indeksami giełdowymi. To kolejny już kontrakt między koncernem a polskimi spółkami Grupy Saint-Gobain - w tym przypadku współpraca z Orlenem w zakresie dostaw gazu ziemnego trwa od stycznia 2015 r.
"Podpisana umowa potwierdza pozycję Grupy Orlen jako wiarygodnego partnera biznesowego i lidera rynku gazu ziemnego w Polsce" - podkreślił koncern. Jak zaznaczył, gwarantując stabilne dostawy surowca najwyższej jakości, Grupa Orlen "wychodzi naprzeciw oczekiwaniom odbiorców umożliwiając im długoterminowe planowanie działalności i dostosowanie jej do wymogów transformacji energetycznej".
Jak przypomniał Orlen, Grupa Saint-Gobain działa w 76 krajach na świecie i jest liderem w dziedzinie lekkiego i zrównoważonego budownictwa - tworzy, produkuje i dystrybuuje materiały oraz usługi dla rynku budowlanego i przemysłowego.
Koncern wspomniał jednocześnie, że Grupa Orlen, jako zintegrowany koncern multienergetyczny, należy do 150 największych podmiotów na świecie, prowadząc działalność na 10 rynkach macierzystych – w Polsce, Czechach, Niemczech Austrii, na Litwie, Słowacji, Węgrzech oraz w Kanadzie, Norwegii i Pakistanie. Oferta Grupy Orlen dociera do ponad 100 krajów na 6 kontynentach.
Orlen zwrócił uwagę, że jego celem do 2030 r. jest zapewnienie stabilnych dostaw energii, paliw i gazu pozyskanych ze źródeł przyjaznych środowisku. Na realizację strategicznych projektów do końca tej dekady koncern zainwestuje - jak informował już wcześniej - ponad 320 mld zł, z czego około 40 proc. będzie przeznaczone na zielone inwestycje.
Grupa Orlen posiada rafinerie w Polsce, w Czechach i na Litwie, a także sieć stacji paliw, w tym również w Niemczech, na Słowacji, na Węgrzech oraz w Austrii. Rozwija też segment wydobywczy ropy i gazu, segment petrochemiczny oraz odnawialnych źródeł energii i planuje rozwój energetyki jądrowej - do 2030 r. zamierza uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR. (PAP)
Autor: Michał Budkiewicz
mb/ drag/