Płock/ Zakładowa Straż Pożarna PKN Orlen obchodzi 60-lecie
Jak poinformował w czwartek PKN Orlen, blisko 80 pracowników jego Zakładowej Straży Pożarnej otrzymało z okazji jubileuszu 60-lecia jednostki medale za długoletnią służbę, Odznaki Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej oraz listy gratulacyjne od prezesa spółki Daniela Obajtka.
W strukturze Zakładowej Straży Pożarnej PKN Orlen, jak przypomniał koncern, funkcjonują trzy specjalistyczne grupy ratownicze, w tym wysokościowa i wodno–nurkowa. "Załoga liczy 166 osób, w tym 146 strażaków w dziale ratowniczo–gaśniczym" - zaznaczono w informacji. Podkreślono przy tym, że ratownicy tej jednostki swoje umiejętności doskonalą wciąż podczas krajowych ćwiczeń i szkoleń oraz na specjalistycznych poligonach za granicą.
"Zakładowa Straż Pożarna Orlenu współpracuje z wieloma jednostkami w Polsce, uczestniczy w systemie ratownictwa chemicznego czy krajowym systemie SPOT" - przypomniał prezes PKN Orlen. Jak zauważył, to właśnie dzięki strażakom koncernu pracownicy zakładu produkcyjnego w Płocku "czują się bezpieczniej, wykonując swoje codzienne obowiązki".
"Jesteście chlubą naszej firmy i godnie reprezentujecie Orlen w tej odpowiedzialnej służbie, za którą serdecznie przy okazji dzisiejszego jubileuszu dziękuję" – powiedział do strażaków tej spółki Obajtek, cytowany w komunikacie koncernu.
Komendant Zakładowej Straży Pożarnej PKN Orlen Piotr Mironiuk przypomniał, że jest to "jednostka ochrony przeciwpożarowej, wyposażona w specjalistyczny sprzęt i przeznaczona do prowadzenia zadań w zakresie profilaktyki i rozpoznawania zagrożeń oraz do walki z zagrożeniami występującymi w sektorze rafineryjnym i petrochemicznym".
Jak podkreślił PKN Orlen, historia jego Zakładowej Straży Pożarnej jest ściśle związana z działalnością najpierw Mazowieckich Zakładów Rafineryjnych i Petrochemicznych, a po przekształceniu Petrochemii Płocki - spółki, z której następnie, po połączeniu z CPN, powstał obecny PKN Orlen.
"Początek działalności służby pożarniczej przypada na 1963 r., kiedy zatrudniono pierwszych funkcjonariuszy jednostki Korpusu Technicznego Pożarnictwa. Pod koniec tego samego roku w jednostce zatrudnione były 53 osoby pracujące ze skromnym sprzętem, jakim były bosaki, drabiny czy łomy. Pierwszym samochodem w płockiej jednostce był wypożyczony z Rafinerii Czechowice samochód gaśniczy GM 8 na podwoziu stara. Strażacy pracowali tylko przez osiem godzin na zmianie dziennej" - przypomniał koncern.
W 1974 r. zakładowa jednostka strażacka otrzymała sztandar ufundowany przez załogę ówczesnych Mazowieckich Zakładów Rafineryjnych i Petrochemicznych, a wraz z nim specjalistyczny sprzęt, w tym ciężkie samochody wodno-pianowe, które - jak podkreślono w informacji PKN Orlen - charakteryzowały się dużym stopniem automatyzacji i dużą ilością zabieranego przez samochód środka pianotwórczego; były to pierwsze w Polsce tak duże samochody z nowoczesnymi autopompami, których wydajność przekraczała 4,5 tys. litrów na minutę.
Od 1998 r. Zakładowa Straż Pożarna PKN Orlen, oprócz prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych, specjalizuje się również w wykonywaniu prac związanych z ratownictwem chemicznym. Dzięki udziałowi tej jednostki w grupie inicjatywnej przy Polskiej Izbie Przemysłu Chemicznego, w 2000 r. powstał System Pomocy w Transporcie Materiałów Niebezpiecznych SPOT. I właśnie w PKN Orlen w Płocku utworzono następnie Krajowe Centrum SPOT.
"Zakres SPOT obejmuje wzajemną pomoc i współpracę przy usuwaniu skutków awarii i innych zdarzeń występujących w transporcie materiałów niebezpiecznych" - podkreślił koncern. Przypomniał też, że w 2001 r. Zakładowa Straż Pożarna PKN Orlen została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Obecnie jednostka ta posiada m.in. 18 specjalistycznych wozów strażackich, dwie łodzie ratownicze oraz sprzęt specjalistyczny, w tym działka wodno-pianowe o wydajności od 2,4 tys. do 26 tys. litrów na minutę.
W Płocku znajduje się główny zakład produkcyjny PKN Orlen, największy w Polsce kompleks rafineryjno-petrochemiczny i jeden z największych tego typu w Europie.(PAP)
Autor: Michał Budkiewicz
mb/ jann/
