kategoria: Gospodarka
6 sierpień 2023

Rozszczelnienie rurociągu "Przyjaźń" w gminie Chodecz - wstrzymano tłoczenie surowca jedną z dwóch nitek

zdjęcie: Rozszczelnienie rurociągu
fot. PAP
W sobotę wieczorem PERN wykrył rozszczelnienie rurociągu "Przyjaźń" w gminie Chodecz (woj. kujawsko-pomorskie) na jednej z dwóch nitek zachodniego odcinka magistrali, którym ropa naftowa trafia do Niemiec. Natychmiast zostało wyłączone tłoczenie. Druga nitka działa normalnie. Nie ma zagrożenia dla mieszkańców.
REKLAMA

"W sobotę wieczorem systemy automatyki PERN wykryły rozszczelnienie rurociągu +Przyjaźń+ w gminie Chodecz, na jednej z dwóch nitek zachodniego odcinka, którym ropa naftowa dociera do Niemiec. Natychmiast zostało wyłączone tłoczenie na uszkodzonej nitce. Druga nitka ropociągu działa bez zmian. Nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia okolicznych mieszkańców" - podała spółka.

Jak zaznaczono w komunikacie PERN, przyczyny zdarzenia są obecnie badane. Spółka podkreśliła, że na miejscu zdarzenia jest Państwowa Straż Pożarna, a także jej służby ratunkowe, które zabezpieczają teren.

"Rekultywację terenu rozpoczniemy niezwłocznie po zakończeniu akcji naprawczej tak, by jak najszybciej przywrócić go do pierwotnego stanu. Wszystkie prace odbywają się pod nadzorem służb ochrony środowiska" - podkreślił PERN. Zapewnił jednocześnie, że spółka pozostaje w kontakcie z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska i Regionalnym Inspektoratem Ochrony Środowiska.

Według PERN, pozostałe elementy infrastruktury spółki, w tym odcinek pomorski, którym tłoczona jest ropa naftowa przypływająca tankowcami do Polski, a potem także do Niemiec, "działa w trybie standardowym".

"Infrastruktura spółki podlega cyklicznym badaniom stanu technicznego zgodnie z prawem. Polskie rafinerie otrzymują ropę naftową zgodnie z nominacjami. Sytuacja nie ma wpływu na dostęp do paliw dla polskich kierowców" - zapewnił PERN.

Awaria jednej z nitek rurociągu "Przyjaźń" na odcinku zachodnim, którym zarządza PERN, to drugie podobne zdarzenie w ciągu roku. W październiku 2022 r. służby spółki wykryły rozszczelnienie tej magistrali w rejonie miejscowości Żurawice (woj. kujawsko-pomorskie) - z uszkodzonej nitki doszło wówczas do wycieku ropy naftowej.

PERN zdołał przywrócić pełną funkcjonalność uszkodzonej nitki rurociągu "Przyjaźń" na odcinku zachodnim po trzech dniach - wznowiono wtedy tłoczenie surowca z wykorzystaniem obydwu nitek odcinka zachodniego. Wcześniej konieczne było dotarcie do uszkodzonego fragmentu magistrali i jej naprawa. Następnie przystąpiono do rekultywacji terenu.

Po zdarzeniu spółka informowała, że ze sposobu odkształcenia rurociągu wynikało, iż brak jest znamion ingerencji osób trzecich.

Według PERN odcinek zachodni rurociągu "Przyjaźń" łączy bazę surowcową spółki w Miszewku Strzałkowskim pod Płockiem (woj. mazowieckie) z parkiem zbiornikowym MVL zlokalizowanym w Schwedt w Niemczech. "Tą częścią magistrali płynie surowiec dla dwóch niemieckich rafinerii: PCK Raffinerie GmbH Schwedt oraz TOTAL Raffinerie Mitteldeutschland GmbH w Spergau" - wynika z danych spółki.

Jak podaje PERN, biegnący przez Polskę odcinek zachodni rurociągu "Przyjaźń" osiąga wydajność 27 mln ton ropy naftowej rocznie.

Spółka zarządza również odcinkiem wschodnim rurociągu "Przyjaźń", który łączy jej bazę zbiornikową w Adamowie z bazą surowcową w Miszewku Strzałkowskim koło Płocka w woj. mazowieckim - odcinek ten posiada przepustowość 50 mln ton ropy naftowej rocznie.

PERN posiada też rurociąg pomorski, łączący bazę manipulacyjną w Gdańsku z bazą surowcową w Miszewku Strzałkowskim pod Płockiem. Dzięki tej trasie, jak podaje spółka, zabezpieczany jest transport surowca z kierunku północnego, czyli z dostaw morskich przez Naftoport w Gdańsku.

"Odcinek pomorski pozwala klientom PERN dywersyfikować zarówno źródło dostaw - alternatywa lub uzupełnienie dla dostaw lądowych, jak i gatunki ropy sprawdzanych do przerobu w rafinerii" - informuje PERN.

Spółka podkreśla, że rurociągiem pomorskim można transportować surowiec w dwóch kierunkach, przy czym na trasie Gdańsk-Płock jego przepustowość wynosi ok. 30 mln ton ropy naftowej rocznie, zaś w przeciwnym kierunku rurociąg osiąga wydajność ok. 27 mln ton na rok.

PERN z siedzibą w Płocku (woj. mazowieckie) to państwowy podmiot strategiczny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, zarządzający m.in. rurociągami tłoczącymi ropę naftową do rafinerii Grupy Orlen w Płocku i w Gdańsku, także do dwóch rafinerii w Niemczech, oraz mający na terenie kraju bazy magazynowe: surowca 4, a paliw 19. (PAP)

autor: Michał Budkiewicz

mb/ sp/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Płock
26.2°C
wschód słońca: 04:36
zachód słońca: 20:58
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Płocku

kiedy
2024-07-19 20:00
miejsce
Amfiteatr, Płock, Rybaki
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-27 20:30
miejsce
Lotnisko w Płocku, Płock, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-10 20:00
miejsce
Amfiteatr, Płock, Rybaki
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-16 12:00
miejsce
Stary Rynek w Płocku, Płock, Pl....
wstęp biletowany