kategoria: Gospodarka
6 sierpień 2023

W miejscu rozszczelnienia rurociągu "Przyjaźń" w gminie Chodecz pracują specjalistyczne służby spółki

zdjęcie: W miejscu rozszczelnienia rurociągu
fot. PAP
W miejscu rozszczelnienia jednej z dwóch nitek odcinka zachodniego rurociągu "Przyjaźń" w gminie Chodecz (woj. kujawsko-pomorskie) pracują służby PERN, w tym techniczne i eksploatacyjne, oraz zakładowa straż pożarna. Teren został zabezpieczony - podała spółka w nocy z soboty na niedzielę.
REKLAMA

Wcześniej PERN poinformował, że rozszczelnienie rurociągu „Przyjaźń” w gminie Chodecz, na jednej z dwóch nitek zachodniego odcinka magistrali, którym ropa naftowa trafia do Niemiec, wykryto w sobotę wieczorem - natychmiast zostało wyłączone tłoczenie; druga nitka działa normalnie. Spółka zapewnia, iż nie ma zagrożenia dla mieszkańców.

„Na miejscu zdarzenia w gm. Chodecz jest już ciężki sprzęt i służby PERN, które będą pracowały przez całą noc: techniczne, eksploatacyjne, zakładowa straż pożarna oraz ochrona środowiska i BHP. Teren został już zabezpieczony” - przekazała spółka w nocy z soboty na niedzielę we wpisie na Twitterze.

Jak zaznaczono w informacji, „PERN jest w stałym kontakcie z niemieckimi partnerami odbierającymi surowiec poprzez rurociąg +Przyjaźń+”. „Druga nitka ropociągu działa bez zmian” - podkreśliła ponownie spółka.

„Prace służb PERN w związku z rozszczelnieniem jednej z dwóch nitek odcinka zachodniego rurociągu +Przyjaźń+ polegały będą na dotarciu do uszkodzonego fragmentu magistrali i oczyszczeniu jej z zalegającego surowca, aby zapewnić w ten sposób odpowiednie warunki i bezpieczeństwo przy prowadzonej następnie naprawie. Obejmą też usuwanie ropy, która wydostała się z rurociągu” - powiedziała PAP rzeczniczka spółki Katarzyna Krasińska.

Po wykryciu rozszczelnienia jednej z dwóch nitek odcinka zachodniego rurociągu „Przyjaźń” w gminie Chodecz PERN zaznaczył, że przyczyny zdarzenia są obecnie badane. Spółka podkreśliła m.in., że na miejscu zdarzenia jest Państwowa Straż Pożarna, zapewniając jednocześnie, iż pozostaje w kontakcie z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska i Regionalnym Inspektoratem Ochrony Środowiska.

„Rekultywację terenu rozpoczniemy niezwłocznie po zakończeniu akcji naprawczej tak, by jak najszybciej przywrócić go do pierwotnego stanu. Wszystkie prace odbywają się pod nadzorem służb ochrony środowiska” - podkreślił PERN.

Według spółki, pozostała jej infrastruktura, w tym odcinek pomorski, którym tłoczona jest ropa naftowa przypływająca tankowcami do Polski, a potem także do Niemiec, „działa w trybie standardowym”.

„Infrastruktura spółki podlega cyklicznym badaniom stanu technicznego zgodnie z prawem. Polskie rafinerie otrzymują ropę naftową zgodnie z nominacjami. Sytuacja nie ma wpływu na dostęp do paliw dla polskich kierowców” - zapewnił PERN.

Awaria jednej z nitek rurociągu „Przyjaźń” na odcinku zachodnim, którym zarządza PERN, to drugie podobne zdarzenie w ciągu roku. W październiku 2022 r. służby spółki wykryły rozszczelnienie tej magistrali w rejonie miejscowości Żurawice (woj. kujawsko-pomorskie) - z uszkodzonej nitki doszło wówczas do wycieku ropy naftowej.

PERN zdołał przywrócić pełną funkcjonalność uszkodzonej nitki rurociągu „Przyjaźń” na odcinku zachodnim po trzech dniach - wznowiono wtedy tłoczenie surowca z wykorzystaniem obydwu nitek odcinka zachodniego. Wcześniej konieczne było dotarcie do uszkodzonego fragmentu magistrali i jej naprawa. Następnie przystąpiono do rekultywacji terenu.

Po tym zdarzeniu spółka informowała, że ze sposobu odkształcenia rurociągu wynikało, iż nie stwierdzono znamion ingerencji osób trzecich.

Odcinek zachodni magistrali „Przyjaźń” to jeden z rurociągów, którym na terenie Polski zarządza PERN. Łączy on bazę surowcową spółki w Miszewku Strzałkowskim pod Płockiem (woj. mazowieckie) z parkiem zbiornikowym MVL zlokalizowanym w Schwedt w Niemczech. „Tą częścią magistrali płynie surowiec dla dwóch niemieckich rafinerii: PCK Raffinerie GmbH Schwedt oraz TOTAL Raffinerie Mitteldeutschland GmbH w Spergau” - wynika z danych PERN.

Jak podaje spółka, biegnący przez Polskę odcinek zachodni rurociągu „Przyjaźń” osiąga wydajność 27 mln ton ropy naftowej rocznie.

PERN z siedzibą to państwowy podmiot strategiczny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, zarządzający m.in. rurociągami tłoczącymi ropę naftową do rafinerii Grupy Orlen w Płocku i w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech, oraz mający na terenie kraju bazy magazynowe: surowca - 4 obiekty, a także paliw - 19 baz. (PAP)

autor: Michał Budkiewicz

mb/ sp/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Płock
24.6°C
wschód słońca: 04:36
zachód słońca: 20:58
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Płocku

kiedy
2024-07-19 20:00
miejsce
Amfiteatr, Płock, Rybaki
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-27 20:30
miejsce
Lotnisko w Płocku, Płock, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-10 20:00
miejsce
Amfiteatr, Płock, Rybaki
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-16 12:00
miejsce
Stary Rynek w Płocku, Płock, Pl....
wstęp biletowany