20 lipiec 2021

Droga wojewódzka 634 wciąż bez zrid

Radni województwa mazowieckiego oraz władze Wołomina zaapelowali do strony rządowej o jak najszybsze wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Jest ona niezbędna do rozpoczęcia rozbudowy drogi wojewódzkiej 634.
REKLAMA
Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 634 to długo wyczekiwana przez mieszkańców inwestycja. Jeszcze w sierpniu Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Warszawie planuje ogłoszenie przetargu na realizację pierwszego etapu – ul. Ks. Skorupki. W przypadku kolejnych odcinków, MZDW wciąż czeka na wydawane przez urząd wojewody mazowieckiego zezwolenia na realizacje inwestycji. W przypadku niektórych odcinków czas oczekiwania wynosi w tej chwili blisko 5 miesięcy. Całkowity koszt rozbudowy to ok. 160 mln zł.

Jak zauważył podczas dzisiejszego spotkania Krzysztof Strzałkowski, przewodniczący klubu KO w sejmiku województwa mazowieckiego rozbudowa, a w zasadzie całkowita modernizacja drogi wojewódzkiej nr 634, biegnącej przez m.in gminy Wołomin, Kobyłka i Zielonka, jest inwestycją na którą mieszkańcy powiatu wołomińskiego czekają od ponad 20 lat. – Mamy gotowe projekty, które są realizowane w czterech niezależnych etapach. Zakładają one budowę drogi w zasadzie trzypasmowej, czyli po jednym pasie w każdą stronę oraz lewoskręty, ale także gruntowną modernizację w zakresie ścieżek rowerowych, chodników, całej infrastruktury dla pieszych, której przy tej drodze bardzo brakuje. Wnioski o wydanie zezwoleń na realizację inwestycji drogowych, Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich złożył u wojewody mazowieckiego między marcem, a czerwcem. Samorząd województwa mazowieckiego zarezerwował na ten cel kilkadziesiąt milionów złotych. W zasadzie tylko od podpisu pana wojewody zależy uruchomienie tych inwestycji. Chcielibyśmy więc jako radni sejmiku, we współpracy z gminami, w tym z gminą Wołomin, z panią burmistrz Elżbietą Radwan, gorąco zaapelować do wojewody mazowieckiego by wydał zgodę na realizację inwestycji drogowych. Niepokoi nas że na cztery wnioski, każdy dotyczący jednego z czterech etapów, w zakresie tylko dwóch z nich dostaliśmy informację o wszczęciu postępowania o wydanie takiego zezwolenia. W dwóch pozostałych, dotyczących Zielonki i w Wołomina – takich informacji jeszcze nie ma.

Uwagę na wydłużający się czas oczekiwania na wydanie zgody przez wojewodę mazowieckiego zwróciła również Elżbieta Radwan, burmistrz Wołomina. – 16 marca 2021 r. Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich złożył wniosek do wojewody mazowieckiego o wydanie decyzji ZRID na budowę odcinka drogi 634 na terenie gminy Wołomin. Do tej pory jeszcze nie zostało wszczęte postępowanie w tym zakresie, stąd też nasza prośba do pana wojewody – mieszkańcy gminy Wołomin bardzo czekają na tę inwestycję. Prosimy o jak najszybsze wydanie tej ostatecznej decyzji, która wstrzymuje realizację budowy potrzebnego odcinka na terenie gminy – zaapelowała. – Samorząd województwa mazowieckiego zabezpieczył odpowiednią kwotę w budżecie na realizację tej inwestycji. To jest bardzo trudna sytuacja. Od ponad 20 lat mówimy mieszkańcom, że droga będzie. Dlatego jeszcze raz prosimy Pana wojewodę o pochylenie się nie tylko nad Wołominem, ale też nad innymi gminami, które mają inwestycję w śladzie drogi 634 na terenie powiatu wołomińskiego.

 W zasadzie wszystko jest – podsumował radny województwa mazowieckiego Piotr Kandyba. – Wszyscy mieszkańcy wiedzą, w jakim stanie są drogi. Mamy chwilę, kiedy faktycznie możemy bardzo szybko ruszyć i zrealizować tę inwestycję. Mamy zabezpieczone pieniądze i projekty. Czekamy tylko na ZRID, a później to już tylko przetarg i wykonanie. Ta inwestycja jest bardzo potrzebna chociażby z uwagi na brak chodników Chcemy też zrobić zjazdy, prawoskręty i lewoskręty, chcemy, żeby ta droga była szersza, żeby były ścieżki pieszo-rowerowe.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
mazowieckie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Płocku

kiedy
2021-10-03 17:00
miejsce
Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-16 17:00
miejsce
Państwowa Szkoła Muzyczna, Płock,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-22 19:00
miejsce
Teatr Dramatyczny, Płock, ul. Nowy...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-06 19:00
miejsce
Teatr Dramatyczny, Płock, ul. Nowy...
wstęp biletowany