30 sierpień 2021

PKP PLK kończą przebudowę linii Kraków – Katowice; gotowa stacja w Trzebini

fot. PAP
PKP PLK zakończyły modernizację stacji kolejowej w Trzebini (Małopolskie). Jest to jeden z elementów kończącej się przebudowy linii kolejowej E-30 Kraków – Katowice. Po jej zakończeniu najszybsze pociągi pokonają trasę między stolicami województw w ok. 50 minut.
REKLAMA

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk ocenił w poniedziałek w Trzebini, że mieszkańcy tego miasta po zakończonych pracach mogą korzystać z nowoczesnej stacji na najwyższym, europejskim poziomie.

„Dzisiaj, kiedy widzimy efekty realizacji tego projektu (…) to możemy powiedzieć, że ten projekt naprawdę się udał. Jestem dumny, że mogę być świadkiem i uczestnikiem tej historii, gdzie zmienia się polska kolej” - podkreślił szef resortu infrastruktury.

Jak zaznaczył, jest to jedno z przedsięwzięć, które realizuje strategię rządu PiS zakładającą rozwój polskiej gospodarki dzięki modernizacji sieci transportowej. „Stawiamy na rozwój transportu kolejowego i będziemy to czynić także w kolejnych latach” - zapowiedział Adamczyk.

Prezes PKP Polskich Linii Kolejowych Ireneusz Merchel wskazał, że modernizacja stacji w Trzebini jest elementem kończącego się dużego projektu dotyczącego przebudowy międzynarodowej linii kolejowej E-30 między Krakowem i Katowicami. Do tej pory do potrzeb pasażerów dostosowano 12 stacji i przystanków na tej trasie.

Inwestycja o wartości przekraczającej 2 mld zł współfinansowana jest ze środków unijnych w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

Po jej zakończeniu – zaznaczył prezes PKP PLK – skróci się czas podróży między Małopolską i Śląskiem oraz na trasach dalekobieżnych oraz zwiększy poziom bezpieczeństwa. Zadanie jest na ukończeniu – obecnie trwa m.in. proces certyfikacji, mający na celu zwiększenie prędkości pociągów do 160 km/h. Według prezesa PKL powinno to nastąpić na początku przyszłego roku.

Merchel zaznaczył, że już teraz podróż z Trzebini do Katowic i Krakowa zajmuje ok. 30 – 35 minut. Po zakończeniu certyfikacji najszybsze pociągi będą mogły pokonać trasę z centrum Krakowa do centrum Katowic w ok. 50 minut.

„Będzie to czas bezkonkurencyjny w stosunku do innych środków transportu” - ocenił z kolei Andrzej Adamczyk.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ drag/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
mazowieckie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Płocku

kiedy
2022-02-20 17:00
miejsce
Państwowa Szkoła Muzyczna, Płock,...
wstęp biletowany