Płock/ Wznowione zostaną transporty wielkogabarytowych elementów do PKN Orlen - potrwają do soboty
"Transporty ładunków wielkogabarytowych odbędą się w tym tygodniu z nabrzeża Wisły na teren budowy instalacji kompleksu Olefiny III. Przejazdy zaplanowane są codziennie do soboty, 17 czerwca, włącznie" - podano we wtorek w komunikacie ORLENinfo. Jak przypomniano, transport ładunków i przejazd pojazdów wolnobieżnych obejmuje ulice: Parowa, Szpitalna i Traktowa, oraz Dobrzyńska i Zglenickiego.
"Kursy pojazdów na wspomnianych ulicach mogą potrwać w tym tygodniu dwie godziny - we wtorek, czwartek i sobotę lub około pięciu godzin - w środę i piątek. Czas przejazdu zależny jest od masy i rozmiarów przewożonego ładunku oraz typu pojazdu użytego do transportu" - podkreślono w komunikacie ORLENinfo. Zaznaczono jednocześnie, że kursy pojazdów transportowych z wielkogabarytowymi ładunkami planowane są każdego dnia od godz. 22. Podczas przejazdu specjalistycznych zestawów należy stosować się do poleceń służb nadzorujących transport.
Dotychczas największym i najcięższym elementem dostarczonym na plac budowy kompleksu Olefiny III w głównym zakładzie produkcyjnym PKN Orlen w Płocku była kolumna "Wash Tower" o długości ponad 94 metrów, szerokości w najszerszym miejscu 8 metrów i wysokości ponad 10 metrów, ważąca ponad 850 ton. W marcu przypłynęła ona do portu w Gdańsku statkiem z Hiszpanii, a następnie załadowana została na barkę i Wisłą dotarła do Płocka. Tam na nabrzeżu rzecznym zacumowała z początkiem kwietnia.
W maju kolumna "Wash Tower" została przewieziona na specjalnej platformie z płockiego nabrzeża wiślanego na plac budowy w koncernie - cała operacja zajęła dwa dni. Był to największym dotąd transport zrealizowanym w Polsce. Wykorzystano do niego 72-osiową platformę z obrotnicami, przystosowaną w ten sposób do pokonywania zakrętów, przy czym prędkość całego zestawu, który pokonał trasę o długości około 8 km, wynosiła od 3 do 5 km/h. Przejazd ulicami odbywał się nocą.
Po przewiezieniu kolumny "Wash Tower" na plac budowy kompleksu Olefiny III w zakładzie głównym PKN Orlen została ona ustawiona pod koniec maja na fundamentach - do przeprowadzenia tej operacji, która trwała 10 godzin, skorzystano ze specjalnego żurawia pierścieniowego o udźwigu 2 tys. ton, który z powodu imponujących rozmiarów jest widoczny z odległości 20 km.
Jak informował z końcem maja PKN Orlen, do tej pory na potrzeby realizowanej tam inwestycji, największej w segmencie petrochemicznym w Europie, dostarczono do Płocka z Chin, Korei Płd. oraz Indii, Hiszpanii i Belgii około 1100 ładunków, z czego ponad 300 ponadgabarytowych. Koncern zapowiadał już wtedy, że "jeszcze w czerwcu do Płocka dotrą kolejne duże elementy instalacji, np. o wadze 600 ton".
Umowę na budowę kompleksu Olefiny III w swoim głównym zakładzie produkcyjnym w Płocku PKN Orlen podpisał ze spółkami Hyundai Engineering oraz Tecnicas Reunidas w czerwcu 2021 r. Inwestycja w fazie budowy ma potrwać do początku 2024 r. Uruchomienie produkcyjne instalacji planowane jest na początek 2025 r. Po zakończeniu inwestycji docelowy udział przerobu ropy naftowej na produkty petrochemiczne w Płocku wzrośnie z 14 do 19 proc.
Jak zapowiada koncern, budowa instalacji produkcyjnych kompleksu Olefiny III "umocni Grupę Orlen na pozycji lidera segmentu petrochemicznego w Europie Środkowej".
W Płocku znajduje się główny zakład produkcyjny PKN Orlen, który jest największym kompleksem rafineryjno-petrochemicznym w Polsce i jednym z największych tego typu w Europie.(PAP)
Autor: Michał Budkiewicz
mb/ jann/