Warszawa/ W rejonie placu Zawiszy powstanie skwer i wieżowiec
W czwartek 12 stycznia podczas sesji Rady Warszawy uchwalony zostały m.in plan miejscowy dla obszaru placu Zawiszy.
"Rejon placu Zawiszy jest w Warszawie jednym z najtrudniejszych komunikacyjnie do rozwikłania. Mamy tam pięć wlotów ogromnych ulic. Do tego dojdzie jeszcze druga nitka Alei Jerozolimskich, której jeszcze nie ma, ale na którą czekają mieszkańcy. Rozwikłanie tego węzła gordyjskiego zajęło całkiem sporo czasu i w finale mamy plan zagospodarowania, który m.in zakłada tam takie możliwości, jak np. tunel lub estakada – zgłoszone przez radnych. Niemniej na razie miasto nie ma w planie tego typu rozwiązań, bo one też rodzą kontrowersje" – powiedziała rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth.
Zaznaczyła, że aby w sposób sensowny mogło funkcjonować to skrzyżowanie i nie korkować się w przyszłości, ulica Grójecka musi zostać odgięta do Alei Jerozolimskich i skręcać w nie wcześniej.
"Oznacza to, że w bezpośrednim sąsiedztwie dzisiejszego hotelu Sobieski będzie można stworzyć zieloną przestrzeń. Będzie to miejsce bardzo potrzebne na Ochocie, bo plac Zawiszy jest jednym z miejsc w mieście, gdzie tworzy się wyspa ciepła, która z powodu małej ilości zieleni jest bardzo uciążliwa. Stworzenie miejsca zieleni jest w tym miejscu bardzo potrzebne" – dodała.
Plan dopuszcza w rejonie placu Zawiszy lokalizację wysokiego budynku (do 130 m). Ma ona uzasadnienie kompozycyjne. Będzie akcentować osie widokowe przy skrzyżowaniu ważnych ulic w skali dzielnicy i Warszawy.
"Wieżowiec też budzi kontrowersje, ale wcześniej były również wydawane warunki zabudowy, które właśnie w tym kierunku szły, żeby taka zabudowa była tutaj możliwa. Zresztą niedaleko mamy stojący już wieżowiec, a nieopodal Wolę, która rozbudowuje się w bardzo podobny sposób. Bedzie to takie miejsce, gdzie tego rodzaju budynki funkcjonują i myślę, że nikomu to nie będzie przeszkadzało. Centrum miasto to jest miejsce gdzie takie wysokościowce się pojawiają" – powiedziała rzeczniczka.
Dodała, że są to dosyć odległe perspektywy. (PAP)
Autorka: Marta Stańczyk
mas/ joz/