kategoria: Kraj
9 lipiec 2024

IMGW ostrzega przed upałami prawie w całym kraju

zdjęcie: IMGW ostrzega przed upałami prawie w całym kraju / fot. PAP
fot. PAP
We wtorek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał nowe ostrzeżenia I i II stopnia przed upałem dla północnej, północno-wschodniej i południowo-zachodniej Polski oraz dla krańców południowych. Ostrzeżeniami II stopnia przed wysoką temperaturą objęte są już zachód, centrum i południe kraju.
REKLAMA

Ostrzeżenia II stopnia obejmują województwa: podlaskie, mazowieckie, łódzkie, wielkopolskie, lubuskie, opolskie, świętokrzyskie, lubelskie, podkarpackie, a także północ woj. dolnośląskiego, śląskiego i małopolskiego, południe woj. kujawsko-pomorskiego, południowy zachód woj. zachodniopomorskiego i wschód woj. warmińsko-mazurskiego.

W zależności od powiatu ostrzeżenia obowiązują do środy (10 lipca) lub soboty (13 lipca).

Wydane przez Instytut ostrzeżenia pierwszego stopnia przed wysoką temperaturą obejmują południe województw śląskiego i małopolskiego, południowo-zachodnie krańce woj. dolnośląskiego oraz wschód woj. zachodniopomorskiego, prawie całe woj. pomorskie, północ woj. kujawsko-pomorskiego i zachód woj. warmińsko-mazurskiego. Ostrzeżenia I stopnia będą obowiązywać w środę (10 lipca).

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał także ostrzeżenia I stopnia przed burzami. Obejmują one południowe krańce Małopolski, Podkarpacia i Śląska i obowiązują do wtorkowego wieczora.

Wiążą się one z sumami opadów od 20 do 35 mm i porywami wiatru od 70 km/h do 85 km/h.

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza możliwość wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu mogą ograniczyć prowadzenie działalności. Należy spodziewać się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczy wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, utrudnienia w prowadzeniu działalności, opóźnienia w ruchu drogowym i kolejowym, zakłócenia w przebiegu imprez plenerowych oraz sytuacje zagrażające życiu. Zalecana jest ostrożność, a także śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.(PAP)

ef/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Płock
24.6°C
wschód słońca: 04:36
zachód słońca: 20:58
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Płocku

kiedy
2024-07-19 20:00
miejsce
Amfiteatr, Płock, Rybaki
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-27 20:30
miejsce
Lotnisko w Płocku, Płock, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-10 20:00
miejsce
Amfiteatr, Płock, Rybaki
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-16 12:00
miejsce
Stary Rynek w Płocku, Płock, Pl....
wstęp biletowany