reklama
kategoria: Kultura / Sztuka
6 czerwiec 2025

Czerwiec w Płockiej Galerii Sztuki

fot.nadesłane
Tuż przed letnią kanikułą zapraszamy do Galerii, która dla małych i dużych ma propozycje wystawiennicze i edukacyjne. Przez cały miesiąc będzie można oglądać dwie wystawy: w siedzibie PGS - malarstwa Jacka Świgulskiego „Horyzont zdarzeń istotnych” oraz plenerową „Plastuś i przyjaciele - ilustracje Adama Kiliana” z cyklu „Artyści dzieciom”, prezentowaną na dziedzińcu. Również na dziedzińcu, od 26 lipca, od wtorku do piątku w godzinach 10.00-17.00 można rozwijać swoje twórcze pasje, uczestnicząc w Plenerowej Akademii Rysunku i Malarstwa. Ponadto w czerwcu odbędą się warsztaty plastyczne, oprowadzanie po wystawie i wykład, dotyczący budynku warszawskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
REKLAMA
do 29 czerwca – wystawa malarstwa Jacka Świgulskiego „Horyzont zdarzeń istotnych”
W przestrzeni  Płockiej Galerii Sztuki artysta pokaże prace z trzech cykli: „Powroty”, „Koty”
i „Wszystko dookoła”. Artysta dokumentuje i zapamiętuje miejsca, które odwiedza. Do wielu z nich wraca, bliskie są mu woda i przyroda. - Te moje pejzaże, to moje malarstwo plenerowe, też niejako nawiązuje nie tylko do tradycji tematu, ale również do historii Łodzi, czyli miasta, z którym jestem silnie związany na wielu poziomach - wyjaśnia Jacek Świgulski. - Złożone są w przeważającej części z wielkoformatowych obrazów inspirowanych - mówiąc najogólniej - osobistym doświadczaniem codzienności – tej międzyludzkiej, osadzonej w konkretnej formie i figuratywnej oraz pejzażowej, pełnej niedopowiedzeń i bezkształtów, abstrakcyjnej.

Jacek Świgulski (rocznik 1977) - absolwent Wydziału Edukacji Wizualnej Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W 2006 roku obronił z wyróżnieniem dyplom z malarstwa i rysunku, w trakcie studiów otrzymał stypendium rządu duńskiego. W latach 1997-2001 studiował też filozofię i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim. Dwukrotnie został wymieniony w Kompasie Młodej Sztuki – rankingu artystów opublikowanym na łamach Rzeczypospolitej. Od 2000 r. regularnie wystawia prace w państwowych i prywatnych galeriach sztuki w całej Polsce.

od 30 maja do 29 czerwca 2025 – wystawa plenerowa „Plastuś i przyjaciele - ilustracje Adama Kiliana” z cyklu „Artyści dzieciom”.
Kolejną wystawą na dziedzińcu Płockiej Galerii Sztuki z cyklu „Artyści dzieciom”, po ubiegłorocznym spotkaniu z pracami rysunkowymi Zbigniewa Rychlickiego i jego Misiem Uszatkiem, będzie prezentacja ilustracji Adama Kiliana, twórcy m.in. sylwetek Jacka i Agatki czy Pieska w kratkę z popularnych dobranocek lat 60. i 70. XX wieku. Ekspozycja przybliży twórczość Adama Kiliana - grafika, ilustratora, artysty plastyka, jednego z czołowych polskich scenografów współpracujących z teatrami lalek, twórcy filmów animowanych, potrafiącego w sztuce twórczo korzystać z folkloru, projektanta plakatów i pocztówek. Artysta zilustrował blisko 50 wydawnictw książkowych, m.in.: Pyza na polskich dróżkach, Legenda o Liczyrzepie, Misie nie chcą spać, Plastusiowy pamiętnik czy Kichuś majstra Lepigliny, w których potrafił świetnie charakteryzować postacie.

Adam Kilian (1923-2016) był przez 63 lata związany z Teatrem Lalka, będąc w nim scenografem i kierownikiem plastycznym. Podczas trwającej dziesiątki lat artystycznej działalności zrealizował 323 scenografie w polskich i zagranicznych teatrach lalkowych, dramatycznych i muzycznych. Był współtwórcą 22 widowisk i programów telewizyjnych, autorem opracowania plastycznego 72 filmów animowanych, ilustratorem 50 wydawnictw książkowych - jest uznawany za jednego z czołowych działaczy pokolenia Polskiej Szkoły Ilustracji, której okres działalności przypada na lata 1950-1980.

6.06.2025, godz. 15:30 – warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży „Frotaż, czyli o sztuce odciskania na papierze”
W historii sztuki możemy wyróżnić dzieła, które z chwilą powstania wykraczały poza ramy miejsca i czasu, w których zaistniały. Cykl warsztatów „W pracowni mistrzów” to wyjątkowe spotkania ze sztuką, podczas których uczestnicy zostają zapoznani z historią i technikami poszczególnych dzieł z różnych dziedzin, m.in. malarstwa, rysunku, rzeźby czy grafiki.

Inspiracją do działań artystycznych będzie twórczość Maxa Ernsta (1891-1976) – niemieckiego malarza, rzeźbiarza i grafika, który jako pierwszy, w latach 20. XX w., wprowadził frottage (frotaż) jako technikę artystyczną. Eksperymentując z różnymi materiałami i papierami, uczestnicy zajęć wykonają kompozycje w technice frotażu. Warsztaty poprowadzi Karolina Boruszewska. Wstęp wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy, tel. 24 366 43 23 lub pod adresem e-mail: karolina.boruszewska@plockagaleria.pl.

11.06.2025 (środa), godz. 12:00 – „Muzeum w budowie…” - wykład
W 2025 roku Płocka Galeria Sztuki zaprasza do udziału w wykładach z cyklu „Porozmawiajmy o...Alfabet designu”, czyli spotkaniach poświęconych architekturze, architekturze wnętrz, wzornictwu i rzemiośle. W piątek 25 października 2024 roku w Warszawie otwarto Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Za projekt budynku odpowiada nowojorska firma architektoniczna Thomas Phifer and Partners. Prosta, biała bryła w samym sercu miasta, dla której tłem jest Pałac Kultury i Nauki, wywołała olbrzymie kontrowersje. W ramach spotkania przyjrzymy się projektowi i zajrzymy do wnętrz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Wykład poprowadzi Karolina Boruszewska. Wejście na wykład w cenie biletu wstępu.

13.06.2025 (czwartek), godz. 15:30-17:30 – warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży “Weduta”
Kolejne spotkanie z cyklu „Sztuka (nie)zwyczajna”, dofinansowane ze środków Gminy – Miasto Płock. Inspiracją do działań będzie twórczość polskiego artysty Edwarda Dwurnika, znanego publiczności między innymi jako artysta malujący miasta. Uczestnicy warsztatów poznają różne typy pejzażu, by następnie wykonać wspólną pracę malarską. Wstęp wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy, tel. 24 366 43 23 lub pod adresem e-mail: karolina.boruszewska@plockagaleria.pl.

26.06.2025 (czwartek), godz. 11.00-15.00 – otwarcie Plenerowej Akademii Rysunku i Malarstwa i pierwsze warsztaty plastyczne w jej ramach
W ramach wakacyjnych spotkań ze sztuką na dziedzińcu Płockiej Galerii Sztuki każdy będzie miał możliwość wyrażenia siebie, zilustrowania za pomocą rysunku swoich myśli, pomysłów, idei i tego, co podpowie mu wyobraźnia. Na dziedzińcu Galerii będą czekać przygotowane sztalugi oraz materiały plastyczne potrzebne do rysowania i malowania w różnych technikach, m.in.: pastele, węgle, ołówki, akwarele, akryle.

Dodatkowo, w wybrane czwartki będzie można doskonalić swój warsztat, rozwijać pasję i talent pod okiem wykwalifikowanych. Na pierwszych  zajęciach, Jacek Świgulski proponuje działania pod hasłem "HORYZONT ZDARZEŃ ISTOTNYCH - malarski warsztat wyobraźni". Łódzki artysta zaprosi do podejmowania nowych wyzwań twórczych i rozwijania artystycznej kreatywności. Zapisy na warsztaty pod nr telefonu: 24 366 43 23, 24 366 43 20 lub pod adresem mailowym: karolina.boruszewska@plockagaleria.pl. Uczestnictwo w cenie biletu normalnego.

26.06.2024 (czwartek), godz. 17:00 – oprowadzanie autorskie Jacka Świgulskiego po wystawie malarstwa „Horyzont zdarzeń istotnych” i spotkanie z artystą
Płocka Galeria Sztuki zaprasza na oprowadzanie autorskie z artysta Jackiem Świgulskim, który przybliży koncepcję wystawy, opowie o wybranych pracach, a także postara się udzielić odpowiedzi na pytania zwiedzających. Wejście na oprowadzanie w cenie biletu
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Płock
31.8°C
wschód słońca: 04:22
zachód słońca: 21:09
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Płocku

kiedy
2025-07-04 18:30
miejsce
Namiot cyrkowy, Bodzanów, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-07-05 18:30
miejsce
Namiot cyrkowy, Staroźreby, Przy...
wstęp biletowany
kiedy
2025-07-13 18:00
miejsce
Amfiteatr, Płock, Rybaki
wstęp biletowany
kiedy
2025-07-20 19:00
miejsce
Amfiteatr, Płock, Rybaki
wstęp biletowany