7 marzec 2022

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej zamordowanych funkcjonariuszy Policji Państwowej

zdjęcie: Odsłonięcie tablicy upamiętniającej zamordowanych funkcjonariuszy Policji Państwowej / fot. KMP w Płocku
fot. KMP w Płocku
Mszą świętą w kościele pw. św. Wojciecha w Płocku rozpoczęły się w ubiegłą sobotę uroczystości poświęcone odsłonięciu pamiątkowej tablicy, która powstała w hołdzie poległym i zmarłym funkcjonariuszom Policji Państwowej w II Rzeczypospolitej Polskiej. Inicjatorami uroczystości był Oddział Płocki Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. w Łodzi oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji Region IPA Płock.
REKLAMA

W minioną sobotę w kościele pw. św. Wojciecha w Płocku odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny oraz poległych i zamordowanych funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP, która miała związek z przypadającą 82. rocznicą Zbrodni Katyńskiej. Eucharystii przewodniczył biskup Piotr Libera. W nabożeństwie uczestniczyły poczty sztandarowe z Płocka, Gostynina, Sierpca oraz poczet Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. w Łodzi.

W uroczystości uczestniczyli Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk, dyrektor Biura Historii i Tradycji Policji Komendy Głównej Policji podinsp. Krzysztof Musielak, Komendant Miejski Policji w Płocku insp. Mariusz Kryszkowski wraz z zastępcami, Komendant Powiatowy Policji w Gostyninie insp. Zbigniew Włodkowski, Komendant Powiatowy Policji w Sierpcu mł. insp. Jarosław Ciarka, Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu podinsp. Radosław Cubala, przedstawiciele lokalnych władz i instytucji, policjanci i pracownicy policji, żołnierze WOT oraz członkowie Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. w Łodzi.

Po mszy św. nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy, która została ufundowana przez proboszcza parafii ks. kan. dr. Jerzego Ławickiego.

W imieniu Komendanta Głównego Policji gen. insp. dr Jarosława Szymczyka wieniec przed tablicą pamiątkową złożył podinsp. Krzysztof Musielak w asyście Komendanta Miejskiego Policji w Płocku. Wiązankę w imieniu Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu złożył Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej KWP zs. w Radomiu w asyście Komendanta Powiatowego Policji w Gostyninie oraz Komendanta Powiatowego Policji w Sierpcu.

Wieńce i wiązanki zostały złożone również przez przybyłych na uroczystość gości.

Obchody 82. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zakończyła uroczystość wręczenia odznaczeń resortowych i okolicznościowych. Okolicznościowym medalem w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu tradycji niepodległościowych uhonorowani zostali insp. Mariusz Kryszkowski, insp. Zbigniew Włodkowski oraz mł. insp. Jarosław Ciarka.

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Płock
2.1°C
wschód słońca: 07:36
zachód słońca: 15:28
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Płocku

kiedy
2022-12-08 20:00
miejsce
Rock 69, Płock, ul. Narutowicza 2
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-10 18:00
miejsce
Szkoła nr 3, Płock, ul. Królowej...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-11 17:00
miejsce
Teatr Dramatyczny, Płock, ul. Nowy...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-13 20:00
miejsce
Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki,...
wstęp biletowany