kategoria: Na Sygnale
5 lipiec 2024

Czarne punkty wodne. Briefing prasowy w Płocku

zdjęcie: Czarne punkty wodne. Briefing prasowy w Płocku / fot. KMP w Płocku
fot. KMP w Płocku
Samorząd Mazowsza wraz z Komendą Wojewódzką Policji zs. w Radomiu prowadzą akcję oznaczania niebezpiecznych kąpielisk tzw. czarnymi punktami wodnymi. W tym roku na mapę mazowieckich niestrzeżonych kąpielisk nie trafił żaden nowy czarny punkt. Co więcej, ich liczba zmniejszyła się ze 123 do 116. W Płocku odbył się briefing prasowy, w którym uczestniczył Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Płocku nadkom. Robert Nolbert oraz Piotr Lisocki, wiceprezes ds. marketingu w Rejonowym Płockim WOPR.
REKLAMA

W ramach corocznych przygotowań do sezonu wypoczynkowego mazowiecka Policja realizuje szereg działań o charakterze prewencyjnym. Jednym z nich jest współpraca z urzędem marszałkowskim, władzami samorządowymi oraz podmiotami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo na wodach, terenach przywodnych i oznaczanie miejsc niebezpiecznych dla kąpieli tablicami ostrzegawczymi: „Czarny punkt wodny”.

Czarne punkty wodne to miejsca, w których często dochodzi do utonięć. Wskazują je policja i mazowieckie jednostki Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ratownicy są najbliżej akwenów, znają miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do tragicznych zdarzeń nad wodą. Dzięki tej współpracy powstaje wykaz czarnych punktów wodnych na Mazowszu. Mają one informować, że kąpiel w tym miejscu jest niebezpieczna. Co roku lista czarnych punktów jest aktualizowana. W tym roku ich liczba na Mazowszu zmniejszyła się o siedem, a w regionie płockim – o jeden. Główne przesłanki do likwidacji czarnego punktu wodnego to brak utonięć i ryzykownych zachowań, między innymi dzięki obecności ratowników.

– W wakacje utonięć jest najwięcej, dlatego przed ich rozpoczęciem razem z ratownikami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i policją weryfikujemy kąpieliska i oznaczamy je tablicami „Czarny punkt wodny”. Nasza wspólna akcja trwa już kilka lat i dzięki niej stopniowo poprawia się bezpieczeństwo wypoczywających nad wodą – mówi marszałek Adam Struzik.

W regionie płockim w ubiegłym roku było 7 czarnych punktów wodnych, w tym jest 6 takich miejsc:

  • 607 km Rzeki Wisły, Kępa Potocka (gm. Bodzanów, pow. płocki);
  • Jezioro Zdworskie (Ośrodek Wypoczynkowy Zacisze), Koszelówka (gm. Łąck, pow. płocki);
  • Jezioro Górskie (Plaża hotel „Rusałka”), Grabina (gm. Łąck, pow. płocki);
  • Jezioro Górskie, Nowe Rumunki (gm. Łąck, pow. płocki);
  • Jezioro Ciechomickie, Zaździerz (gm. Łąck, pow. płocki);
  • Jezioro Białe (dzikie kąpielisko Klusek), działka 368/4, Gorzewo (gm. Gostynin, pow. gostyniński).

Po weryfikacji zlikwidowany został czarny punkt na odcinku wzdłuż nabrzeża Wisły od Oddziału Żeglarsko Motorowodnego PTTK „Morka” w kierunku kompleksu konferencyjnego „Naftoremont” w Płocku.

Jak podaje Piotr Lisocki, wiceprezes ds. marketingu w Rejonowym Płockim WOPR, w czasie ubiegłorocznych wakacji na terenie kraju utonęły 192 osoby, a w całym 2023 r. 446 osób. To o 31 przypadków utonięć więcej niż w 2022 r. i 24 przypadki utonięć więcej w okresie wakacyjnym. Jednocześnie w okresie wakacji 2023 r. stwierdzono jedynie 7 dni, w których policja nie odnotowała utonięć. – Jak widać bezpieczeństwo nad wodą to w Polsce wciąż istotny problem. Niestety, liczba utonięć i sytuacji niebezpiecznych nad wodą zdarza się u nas statystycznie częściej niż w krajach Europy Zachodniej. Niezmiennie przyczynami utonięć jest kąpanie się w miejscach niestrzeżonych, pływanie po alkoholu i innych substancjach psychoaktywnych, brawura, skakanie do wody, czy przecenianie swoich umiejętności pływackich – dodaje Piotr Lisocki.

Jednak na Mazowszu dane są zdecydowanie bardziej optymistyczne. W ubiegłym roku odnotowano 23 przypadki utonięć, z czego 6 w wakacje, podczas gdy w 2022 r. było to odpowiednio 46 i 14 przypadków, zatem tendencja jest spadkowa.

-Bezpieczeństwo osób, zapewnienie bezpieczeństwa porządku publicznego jest to podstawowe zadanie policji, traktowane jest w sposób priorytetowy, wymaga zaangażowania dużych sił i środków. Okres wakacyjno-urlopowy jest okresem wytężonej pracy. Policjanci garnizonu mazowieckiego prowadzą szereg działań prewencyjno-kontrolnych, informacyjno-edukacyjnych, docieramy do miejsc zbiorowego wypoczynku, nawiązujemy kontakty z organizatoram (...) Policjanci garnizonu mazowieckiego pełnić będą służbę na wodach i terenach przywodnych. Do tej służby skierowanych jest 17 policjantów, którzy posiadają zawodowe uprawnienia do kierowania jednostkami pływającymi, będą wspomagani przez policjantów pionu prewencji. Do dyspozycji posiadamy 14 łodzi motorowych oraz jeden skuter wodny. W ramach przygotowań do okresu wakacyjnego współpracujemy z Urzędem Marszałkowskim w Warszawie, władzami samorządowymi i innymi podmiotami pozapolicyjnymi, którzy odpowiadają za bezpieczeństwo na akwenach wodnych. Pragnę dodać, że prowadzimy szerokie działania profilaktyczne. Nasi dzielnicowi organizują spotkania z dziećmi i młodzieżą. Wskazujemy gdzie bezpiecznie się kąpać, z jakich akwenów korzystać- mówi nadkom. Robert Nolbert, Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Płocku.

Samorząd województwa mazowieckiego poza działaniami edukacyjnymi i prowadzeniem akcji oznakowania najniebezpieczniejszych kąpielisk w naszym regionie współpracuje z organizacjami pozarządowymi, realizując otwarty konkurs „Ratownictwo i ochrona ludności”. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, wsparcie trafi do 13 organizacji (WOPR-y i jedna jednostka OSP z Nowego Dworu Mazowieckiego), które łącznie otrzymały wsparcie w wysokości ponad 1,4 mln zł.

– W swej codziennej pracy ratownicy WOPR korzystają ze sprzętu, który pomaga ratować życie wypoczywającym nad wodą, ale ma także za zadanie zapewnić im własne bezpieczeństwo. Dlatego stale wspieramy ratowników w ich ciężkiej służbie. W tym roku do Rejonowego Płockiego WOPR trafi 103,5 tys. zł. Dzięki tym środkom możliwy będzie zakup nowego skutera wodnego i silnika – informuje marszałek Adam Struzik.
 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Płock
22.4°C
wschód słońca: 04:36
zachód słońca: 20:58
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Płocku

kiedy
2024-07-19 20:00
miejsce
Amfiteatr, Płock, Rybaki
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-27 20:30
miejsce
Lotnisko w Płocku, Płock, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-10 20:00
miejsce
Amfiteatr, Płock, Rybaki
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-16 12:00
miejsce
Kino Przedwiośnie, Płock, ul....
wstęp biletowany