1 czerwiec 2021

Jazda "na zderzaku" ? Nowe przepisy - nowe obowiązki dla kierowców

Płoccy policjanci informowali już o zmianach w przepisach ruchu drogowym, które dzisiaj zaczęły obowiązywać. Oprócz ważnych regulacji dotyczących pieszych, wprowadzono również nowe przepisy w ruchu pojazdów. Jeden z nich określa minimalne odstępy, które kierujący będą musieli zachować pomiędzy sobą, jadąc tym samym pasem ruchu na autostradzie lub drodze ekspresowej.
REKLAMA

W treści ustawy Prawo o ruchu drogowym pojawił się przepis (art. 19 ust. 3a), który mówi o tym, że kierujący, który porusza się autostradą lub drogą ekspresową ma obowiązek zachować minimalny odstęp między poprzedzającym go pojazdem jadącym tym samym pasem. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Oznacza to, że kierowca, który jedzie autostradą z prędkością 140 km/h, powinien zachować przynajmniej 70 metrów odstępu między pojazdem, który jedzie przed nim tym samym pasem. Co ważne, przepisu tego nie stosuje się podczas wyprzedzania.

Niedostosowanie prędkości a co za tym idzie i odległości pomiędzy pojazdami jadącymi w tym samym kierunku to przyczyna wielu zdarzeń drogowych. W 2020 roku na drogach regionu płockiego takie zachowania przyczyniły się do zaistnienia 4 wypadków drogowych i ponad 340 kolizji.

Pamiętajmy ! Nic nie zastąpi uwagi i koncentracji która jest nieodzowna, bo na drodze wszystko dzieje się bardzo szybko. Musimy pamiętać, że praw fizyki nie da się oszukać i żaden pojazd nie jest w stanie zatrzymać się w miejscu. Bądźmy uważni na drodze.

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
mazowieckie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Płocku

kiedy
2021-09-04 19:00
miejsce
Amfiteatr, Płock, Rybaki
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-16 17:00
miejsce
Państwowa Szkoła Muzyczna, Płock,...
wstęp biletowany