O czym powinni pamiętać uczestnicy ruchu drogowego zimą
Każdy uczestnik ruchu drogowego zimą powinien pamiętać:
-
Osoby, które korzystają z dróg pieszo powinny pamiętać o odblaskach. Te niewielkie elementy pozwalają kierowcy dostrzec osobę z ponad 100 metrów. Policjanci zachęcają do noszenia odblasków nie tylko poza obszarem zabudowanym, co jest obowiązkowe po zmierzchu, ale wszędzie o każdej porze dnia.
-
Piesi powinni pamiętać, że w okresie, gdy przejrzystość powietrza jest ograniczona np. przez mgłę, opady oraz zachmurzenie, a nawierzchnia jest mokra, przed wejściem na jezdnię trzeba wziąć pod uwagę, że każdy pojazd potrzebuje większej odległości żeby zahamować, a kierowca dopiero z bliska może zauważyć zmianę w otoczeniu.
-
Dla rowerzystów bycie dobrze widocznym jest bardzo ważne. Widoczność na drodze ułatwia stosowanie odpowiedniego oświetlenia roweru oraz odblasków. Rowerzystom pomaga specjalna odzież, której intensywne barwy i wkomponowane elementy odblaskowe pozytywnie wpływają na bezpieczeństwo.
-
Rowerzyści powinni zwracać uwagę na innych uczestników ruchu drogowego – piesi i kierowcy mogą mieć trudność z szybkim zareagowaniem, jeżeli manewr rowerzysty ich zaskoczy.
-
Śliska jezdnia oznacza, że należy zmniejszyć prędkość i płynniej wykonywać takie manewry jak zmiana pasa ruchu, zmiana kierunku jazdy. Gwałtowne ruchy kierownicą w warunkach zmniejszonej przyczepności mogą spowodować, że kierujący wprowadzi swój pojazd w poślizg, co często jest przyczyną zdarzeń drogowych.
-
Zimą ważne jest zachowanie większego odstępu od poprzedzającego pojazdu. Bezpieczny odstęp to taki, który w razie potrzeby pozwoli nam na wyhamowanie lub inną reakcję na gwałtowną zmianę w otoczeniu.
-
Wszyscy uczestnicy ruchu drogowego, niezależnie od pory roku powinni stosować zasadę ograniczonego zaufania. Mniejsza prędkość i skupienie uwagi na tym, co dzieje się na drodze, zwiększa nasze szanse na uniknięcie zdarzenia drogowego.
-
Wyruszając w podróż, starajmy się być wypoczęci. Pochmurna, niesprzyjająca aura może negatywnie wpływać na naszą koncentrację i czas reakcji. Pośpiech i brawura bardzo często prowadzą do niebezpiecznych sytuacji.
-
Przed wyruszeniem w drogę należy zwracać uwagę na komunikaty dotyczące prognozy pogody i stanu dróg.
-
Poruszając się autem, kierowca zawsze musi mieć zapewnione dostateczne pole widzenia. Jazda z warstwą śniegu na dachu, czy lodem na szybach zagraża bezpieczeństwu kierującemu oraz wszystkim innym uczestnikom ruchu. Warstwa lodu na szybach ogranicza widoczność, natomiast spadający śnieg utrudnia jazdę innym kierowcom.
Pamiętaj!
Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu drogowym ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. Używanie pojazdu w ruchu ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu. Kierowcy, którzy nie stosują się do przepisów muszą liczyć z mandatem w wysokości do 3 000 zł.
Autor: asp. Krystyna Kowalska