Płock/ W Zakładzie Karnym powstaną dwa nowe pawilony penitencjarne - inwestycja za 77 mln zł
W płockim Zakładzie Karnym wiceszef resortu sprawiedliwości uczestniczył w piątek w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę dwóch pawilonów penitencjarnych dla ponad 500 osadzonych. Jak ocenił, to historyczne wydarzenie dla więziennictwa na Mazowszu, a po rozbudowie płocki Zakład Karny będzie jedną z największych tego typu placówek w Polsce.
„Takiej inwestycji, inwestycji w tej skali, więziennictwo województwa mazowieckiego jeszcze nie widziało. 77 mln zł, dwa nowe pawilony penitencjarne, ponad pół tysiąca nowych osadzonych” - podkreślił Woś. Jak dodał, nowe pawilony penitencjarne, które zostaną wybudowane wraz z infrastrukturą towarzyszącą powinny być gotowe na przyjęcie osadzonych w 2024 r.
„Niewątpliwie program budowy nowych miejsc dla osadzonych, jako jeden z rządowych programów, jest możliwy dzięki temu, że Służba Więzienna się zmienia, dzięki temu, że dzisiejsza Służba Więzienna wygląda zupełnie inaczej niż jeszcze przed ośmiu laty” - powiedział wiceminister sprawiedliwości. Zaznaczył, iż tego typu inwestycje, jak w Zakładzie Karnym w Płocku, „to lepsze miejsca zakwaterowania, ale też lepsze miejsca wykonywania swojej służby”.
„Tylko w zeszłym roku kilkadziesiąt milionów złotych zainwestowaliśmy w to, żeby pełnienie służby było w maksymalnie bezpiecznych, ale też w maksymalnie dobrych warunkach dla samych funkcjonariuszy” - przypomniał Woś. Podkreślił zarazem, że „priorytetem jest też rozwój nowych miejsc dla osadzonych”.
Wiceszef resortu sprawiedliwości dodał, iż w przypadku płockiego Zakładu Karnego, oprócz realizowanej już budowy dwóch pawilonów penitencjarnych, trwają przygotowania do budowy hali produkcyjnej, która powstanie w ramach programu „Praca dla więźniów”.
„Kiedy w 2015 r. objęliśmy obowiązki i wzięliśmy statystyki, zobaczyliśmy, że pracowała ledwo około jedna trzecia osadzonych. W tej chwili niemal każdy, 96 proc. tych, którzy mogą pracować, w polskich więzieniach pracuje. I o to nam chodziło, bo uważamy, że to jest najskuteczniejsza metoda resocjalizacji, że to jest bardzo pożyteczne dla osadzonych, bo uczy właściwej postawy, że można na siebie zarobić, że można spłacać swoje zobowiązania” - oświadczył Woś.
Wiceminister sprawiedliwości przyznał, że do utworzenia nowych miejsc dla osadzonych właśnie w Zakładzie Karnym w Płocku przekonywał poseł z tego regionu, wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba, argumentując, iż taka inwestycja jest potrzebna miastu m.in. ze względu na nowe miejsca pracy w ramach Służby Więziennej, ale też wyszkolenie i zaangażowanie tamtejszych funkcjonariuszy oraz działalność miejscowej Akademii Mazowieckiej, uczelni kształcącej studentów „na bardzo wysokim poziomie” na kierunku resocjalizacji.
„Dziękuję, że jest to jedna z największych inwestycji realizowanych przez Służbę Więzienną i trafia właśnie na ziemię płocką. Dziękuję, że duże grono wspierało tę inwestycję” - powiedział podczas piątkowej uroczystości Ozdoba. I dodał: „Więziennictwo się rozwija. Jestem dumny z polskich funkcjonariuszy, jestem dumny z tego, jak wygląda w tej chwili Służba Więzienna, profesjonalna, która idzie w dobrym kierunku”.
Kamień węgielny pod dwa pawilony penitencjarne i plac budowy na terenie Zakładu Karnego w Płocku poświęcił biskup tej diecezji Szymon Stułkowski. Przypomniał, że 32 lata temu placówkę tę odwiedził papież św. Jan Paweł II, który podczas wizyty spotkał się z osadzonymi i mówił do nich: „Jesteście skazani, to prawda, ale nie potępieni. Każdy z was może zostać przy pomocy łaski bożej świętym”.
„Cieszę się, że w nowych pawilonach, które będą tutaj wzniesione, zaplanowane jest też miejsce na kaplicę. Bardzo za to dziękuję. To ważne miejsce dla osadzonych, także dla pracowników Służby Więziennej” - podkreślił bp Stułkowski. Jak zapowiedział, w kaplicy tej znajdą się relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Zakład Karny w Płocku, jest jednym z najstarszych w Polsce. Istnieje od 1803 r. W latach 70. XX wieku, w sąsiedztwie zabytkowego budynku, powstał nowy pawilon. Zmodernizowano jednocześnie wieże ochronne na okalającym murze. Aktualnie placówka należy do typu zamkniętego dla recydywistów. Obecnie przebywa w niej 621 osadzonych. Dwa nowe pawilony penitencjarne będą przeznaczone dla 510 osadzonych. W ramach inwestycji powstaną też m.in., w ramach infrastruktury towarzyszącej, 16 placów spacerowych oraz nowa, druga brama wjazdowa ze specjalną śluzą.
Podczas swej czwartej pielgrzymki do Polski papież św. Jan Paweł II odwiedził płocki Zakład karny 7 czerwca 1991 r. Wydarzenie to przypomina tablica pamiątkowa na murze placówki, umieszczona od strony zewnętrznej w 2011 r. (PAP)
autor: Michał Budkiewicz
mb/ akub/