Mazowieckie/ W związku z przyborem Wisły pogotowie przeciwpowodziowe w powiecie płockim
Jak poinformowało w piątek po południu Starostwo Powiatowe w Płocku, aktualny poziom Wisły na wodowskazie w Kępie Polskiej wynosi 451 cm przy stanie ostrzegawczym 450 cm, a w Wyszogrodzie 507 cm przy stanie ostrzegawczym 500 cm.
"W związku z przekroczeniem stanu ostrzegawczego na rzece Wiśle w powiecie płockim starosta płocki Sylwester Ziemkiewicz wprowadził pogotowie przeciwpowodziowe dla miast i gmin Wyszogród i Gąbin oraz gmin: Mała Wieś, Bodzanów, Słupno, Słubice i Nowy Duninów" - przekazało PAP w komunikacie starostwo. Jak podkreślono w informacji, pogotowie powodziowe w nadwiślańskich gminach powiatu płockiego obowiązywać będzie do odwołania.
Starostwo Powiatowe w Płocku zaznaczyło, iż służby przeciwpowodziowe na terenie objętym pogotowiem przeciwpowodziowym "są zobowiązane do monitorowania sytuacji oraz informowania co 24 godziny Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego o podjętych działaniach i rozwoju sytuacji".
Według kierownika biura spraw obronnych i zarządzania kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Płocku Kamila Zielińskiego, obecny przybór Wisły w rejonie Wyszogrodu i Kępy Polskiej, spowodowany spływaniem wód z górnego biegu rzeki, powinien być krótkotrwały i zapewne potrwa do soboty, najpóźniej do niedzieli, a następnie spodziewany jest spadek poziomu wody.
"Obecna i prognozowana sytuacja na rzece w związku z jej przyborem w rejonie Wyszogrodu i Kępy Polskiej nie stanowi poważnego problemu. Możemy być spokojni, że będzie bezpiecznie" - zapewnił Zieliński.
Jeszcze w czwartek, Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie - Wydział Prognoz i Opracowań Hydrologicznych w Warszawie wydało ostrzeżenie, dotyczące wezbrania wody z przekroczeniem stanów ostrzegawczych na Wiśle w środkowym jej biegu.
Jak podano wówczas w komunikacie, "od godz. 12 w czwartek, 23 lutego do godz. 12 w sobotę, 25 lutego na rzece Wiśle od ujścia Narwi do Zbiornika Włocławek przewiduje się wzrosty stanu wody z przekroczeniem stanu ostrzegawczego w Wyszogrodzie i Kępie Polskiej, w związku ze spływem wód z górnej części dorzecza".
Zbiornik Włocławski to największy sztuczny akwen w Polsce, który rozciąga się w środkowym biegu Wisły od okolic Płocka (Mazowieckie) do Włocławka (Kujawsko-pomorskie). Zalew ten ma długość 58 km i szerokość od 1,2 do 2 km. Powstał pod koniec lat 60. XX wieku w związku z budową włocławskiej tamy i elektrowni.
Kępa Polska i Wyszogród położone są nad Wisłą powyżej Zbiornika Włocławskiego. (PAP)
autor: Michał Budkiewicz
mb/ akub/