28 luty 2021

W Płocku odwołano alarm przeciwpowodziowy - obowiązuje pogotowie

fot. PAP
W związku ze spadkiem poziomu Wisły odwołano w Płocku w niedzielę alarm przeciwpowodziowy, który wprowadzono tam prawie trzy tygodnie temu, z uwagi na ówczesny przybór rzeki. Obecnie w mieście obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. Poziom Wisły opadł też w Wyszogrodzie i w Kępie Polskiej.
REKLAMA

"Ponieważ poziom Wisły obniżył się poniżej stanu alarmowego, zarządzeniem prezydenta Płocka, odwołany został alarm przeciwpowodziowy na terenie miasta. Z uwagi na to, że na jednym wodowskazie przekroczony jest jeszcze stan ostrzegawczy, obecnie obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe" - powiedział PAP w niedzielę po południu dyżurny Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Alarm przeciwpowodziowy w Płocku obowiązywał od 8 lutego - został wprowadzony, gdy zator lodowy, który powstał poniżej miasta, zaczął blokować swobodny przepływ wody Wisłą, czego efektem był przybór rzeki. Zator ten, rozległy na 7 km, na początku tego tygodnia rozbiły lodołamacze.

Jak podały w niedzielę Wody Polskie, "na Wiśle w rejonie Płocka obserwuje się spadki stanu wody". "W Płocku obecnie stan wody opadł poniżej stanu alarmowego" - podkreślono w komunikacie. W informacji podano też, że "w Kępie Polskiej spadek stanu wody obserwuje się od dwóch dni, obecnie stan wody układa się w strefie wody wysokiej poniżej stanu ostrzegawczego, natomiast w Wyszogrodzie spadek notowany jest od trzech dni i tu stan wody układa się w strefie stanów wysokich poniżej stanu ostrzegawczego".

Wody Polskie zaznaczyły, że "na Wiśle od Zawichostu do Wyszogrodu prognozowane są wzrosty stanu wody związane ze spływem wód roztopowych".

W niedzielę w południe poziom Wisły w Wyszogrodzie wynosił 463 cm, czyli 37 cm poniżej stanu ostrzegawczego, przy stanie alarmowym 550 cm, natomiast w Kępie Polskiej 424 cm, czyli 26 cm poniżej stanu ostrzegawczego, przy stanie alarmowym 500 cm - na obu tych wodowskazach po spadkach poziom wody obecnie ustabilizował się.

W związku z wcześniejszym przyborem Wisły w Wyszogrodzie i Kępie Polskiej 10 lutego w siedmiu położonych nad Wisłą gminach powiatu płockiego: Wyszogród, Gąbin, Mała Wieś, Słupno, Bodzanów, Nowy Duninów i Słubice, wprowadzono alarm przeciwpowodziowy.

Wody Polskie podały, że w niedzielę lodołamacze będą kontynuować akcję na środkowej Wiśle, na Zbiorniku Włocławskim - 5 jednostek skierowano do patrolowania i udrażniania rynny na odcinku poniżej Płocka: Dobrzyń nad Wisłą - Nowy Duninów oraz Nowy Duninów - Popłacin, a także przy jazach na stopniu wodnym Włocławek. Jeszcze w sobotę lodołamacze Wód Polskich rozbiły zator lodowy na rzece powyżej Płocka, między Dobrzykowem a Kępą Polską. (PAP)

mb/ krap/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
mazowieckie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Płocku

kiedy
2021-09-04 19:00
miejsce
Amfiteatr, Płock, Rybaki
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-16 17:00
miejsce
Państwowa Szkoła Muzyczna, Płock,...
wstęp biletowany