W związku z inwestycją w PKN Orlen wzmocnienie sił policji w Płocku (opis)
Wiceszef MSWiA, który we wtorek spotkał się w płockiej Komendzie Miejskiej Policji m.in. z zastępcą Komendanta Głównego Policji nadinsp. Romanem Kusterem oraz mazowieckim komendantem policji nadinsp. Waldemarem Wołowcem, podkreślił, że jego wizyta i spotkanie to efekt wielu sygnałów zaniepokojenia, dotyczących kwestii bezpieczeństwa, które w ostatnim czasie docierały od mieszkańców i samorządowców regionu w związku z realizowaną w PKN Orlen inwestycją.
Wąsik przypomniał, że budowę kompleksu Olefiny III na terenie głównego zakładu produkcyjnego PKN Orlen w Płocku realizuje międzynarodowe konsorcjum, które korzysta "w ogromnej mierze" z pracowników zagranicznych, rekrutowanych w Azji Wschodniej i Azji Południowo-Wschodniej. "Dzisiaj na placu budowy jest około 850 pracowników, ale jak mówi nam inwestor, docelowo może być nawet 13 tys. pracowników, obcokrajowców, którzy będą mieszkali w Płocku i okolicach" - dodał.
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji wspomniał, że w związku z inwestycją powstaje miasteczko dla 6 tys. osób w pobliżu terenu budowy kompleksu Olefiny III, przy czym zatrudniani tam pracownicy są kwaterowani również na terenie powiatu płockiego oraz pobliskich - gostynińskiego, sochaczewskiego, sierpeckiego i płońskiego.
"Jesteśmy tu po to, żeby państwa uspokoić. Chcieliśmy podkreślić, że od dłuższego czasu policja zajmuje się tym tematem. Zdajemy sobie sprawę, że mogą być zaniepokojeni mieszkańcy i samorządowcy z regionu. Dokonaliśmy już wzmocnienia policji w Płocku i planujemy dalsze wzmocnienie sił, które będą odpowiadały za bezpieczeństwo" – podkreślił Wąsik.
Zaznaczył, że oddział prewencji policji w Płocku, który liczył do niedawna 160 osób, obecnie liczy 240 osób. Dodał, iż w samym miasteczku pracowniczym, a także w Mochowie, w sąsiednim powiecie sierpeckim, uruchomione zostaną dodatkowe posterunki. Wyliczył również, że codziennie bezpieczeństwa mieszkańców rejonu zakwaterowania obcokrajowców pilnuje 160 funkcjonariuszy.
"To jest w naszej ocenie na dziś wystarczająca liczba. Ale chciałbym powiedzieć jasno i klarownie, jeżeli będzie taka potrzeba, policja jest przygotowana do natychmiastowego wzmocnienia swoich sił" – oświadczył wiceszef MSWiA.
Jak powiedział, już obecnie podejmowane są dodatkowe działania prewencyjne, np. każdy z pracowników podejmujących pracę przy budowie kompleksu Olefiny III w PKN Orlen "jest, będzie przeszkolony z podstawowego zakresu wiedzy o systemie prawnym w Polsce, co jest dozwolone, co jest niedozwolone, jak należy postępować z kobietami, jakie są nasze zwyczaje, co jest wykroczeniem, a co jest przestępstwem".
"Także zapewnione będą broszury, aby każdy, kto tu pracuje wiedział, w jaki sposób w Polsce się zachowywać, żeby nie łamać obowiązującego prawa" – wyjaśnił Wąsik.
Zapewnił, że z dotychczasowych danych wynika, iż w czasie trwającej od pół roku inwestycji, odnotowano zaledwie 11 zawiadomień o popełnionych przestępstwach przez obcokrajowców. "Nie wszystkie się potwierdziły. Przede wszystkim były to przestępstwa pospolite. Dominowali nietrzeźwi kierowcy. Było też kilkadziesiąt wykroczeń. Większych zdarzeń nie zanotowaliśmy" – podsumował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.
Wąsik zauważył jednocześnie, że przy zatrudnianiu obcokrajowców w Polsce obowiązuje też postępowanie wizowe, które nie jest automatyczne. "To nie jest tak, że wszyscy, którzy złożyli wniosek o polską wizę, tę wizę dostaną. Służby prowadzą pewne postępowania i ci obcokrajowcy, którzy nie będą dawali rękojmi odpowiedniego zachowania się Polsce, tych wiz po prostu nie otrzymają" - podkreślił.
Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Roman Kuster zwrócił uwagę, że w ramach ogólnopolskich działań wzmacniania oddziałów prewencji, od 1 czerwca taki dodatkowy oddział zostanie uruchomiony także w Ostrołęce. "To są więc dość pokaźne siły, którymi będzie dysponował komendant wojewódzki, gdyby była potrzeba wzmocnienia jeszcze bardziej służby w samej Komendzie Miejskiej Policji w Płocku" - dodał.
Zapewnił przy tym, że od wielu miesięcy, w związku z budową na terenie PKN Orlen kompleksu Olefiny III, wojewódzka komenda policji w Radomiu oraz jednostka policji w Płocku "ściśle współpracują", zarówno z koncernem, jak i wykonawcą inwestycji. Wspomniał przy tym, że współpraca ta obejmuje również transporty elementów ponadgabarytowych instalacji na teren budowy, których dotąd było 85, a w sumie planowanych jest ich ok. 500.
Umowę na budowę kompleksu Olefiny III w swoim głównym zakładzie produkcyjnym w Płocku PKN Orlen podpisał ze spółkami Hyundai Engineering oraz Tecnicas Reunidas w czerwcu 2021 r. Inwestycja w fazie budowy ma potrwać do początku 2024 r. Uruchomienie produkcyjne instalacji planowane jest na początek 2025 r.
Według PKN Orlen, do pracy przy budowie instalacji w jego zakładzie głównym w Płocku zatrudniani są i będą m.in. pracownicy z Korei Płd., Indii, Malezji, Pakistanu, Filipin, a także z Turcji i Turkmenistanu. W marcu koncern wraz z wykonawcami inwestycji zapewnił, że przekaże policji, straży pożarnej i straży miejskiej oraz pogotowiu ratunkowemu w Płocku 160 translatorów, które ułatwią komunikację z zagranicznymi pracownikami kontraktu – pierwsze z nich już trafiły do służb.
Jak informował wtedy PKN Orlen, w translatory zostanie wyposażone również miasteczko, w którym będą mieszkali zagraniczni pracownicy – obiekt, który ma wkrótce zostać oficjalnie uruchomiony, będzie miał zabudowę kontenerową, a za jego budowę odpowiada konsorcjum Modular System i Zurad - spółka należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Miasteczko zostanie wyposażone w bieżącą wodę i elektryczność oraz kanalizację. Znajdzie się w nim także stołówka z całodziennym wyżywieniem oraz dwie pralnie z suszarniami.
PKN Orlen i jego Grupa Orlen to największe polskie przedsiębiorstwo, spółka akcyjna z udziałem Skarbu Państwa w wysokości 49,90 proc. Koncern ma siedem rafinerii w Polsce, Czechach i na Litwie, ok. 3,1 tys. stacji paliw w Polsce, Niemczech, Czechach, na Słowacji, na Litwie i na Węgrzech. Spółka działa na ponad 100 rynkach zbytu; koncentruje się na rynkach Europy Środkowej, Norwegii, Kanady i Bliskiego Wschodu.
Główny zakład produkcyjny PKN Orlen wraz z jego siedzibą znajduje się w Płocku - to największy w Polsce kompleks rafineryjno-petrochemiczny i jeden z największych w Europie. (PAP)
autor: Michał Budkiewicz
mb/ jann/