reklama
kategoria: Prawo
4 lipiec 2024

Akt oskarżenia wobec siedmiu osób w związku z wybuchem i pożarem w Orlenie

zdjęcie: Akt oskarżenia wobec siedmiu osób w związku z wybuchem i pożarem w Orlenie / v39405337
v39405337
Prokuratura Okręgowa w Płocku skierowała do sądu akt oskarżenia wobec siedmiu osób w sprawie wybuchu na instalacji Hydroodsiarczania Gudronu (HOG) w zakładzie głównym Orlenu w Płocku w 2022 r. , gdzie zginęło dwóch pracowników w wieku 48 i 56 lat.
REKLAMA

Do gwałtownego wybuchu, a potem pożaru na instalacji HOG w głównym zakładzie produkcyjnym Orlenu w Płocku, doszło 27 września 2022 r., przy czym był to drugi dzień rozruchu tego kompleksu po remoncie. Po zakończeniu akcji gaśniczej służby ratownicze odnalazły zwęglone zwłoki dwóch osób, jak się później okazało pracowników obsługujących instalację, w wieku 48 i 56 lat.

W związku z zakończonym śledztwem w tej sprawie - jak poinformowała w czwartek PAP płocka Prokuratura Okręgowa - do tamtejszego Sądu Rejonowego został skierowany akt oskarżenia przeciwko siedmiu osobom, w tym kierownikowi wydziału oraz kierownikowi zmiany, a także pięciu podległym im pracownikom.

Zarzuty, którymi objęto kierowników, dotyczą nieumyślnego sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa zdarzenia oraz nieumyślnego narażenia życia pracowników, natomiast zarzuty wobec pozostałych pięciu osób obejmują nieumyślne sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa zagrożenia życia.

Po wszczęciu śledztwa we wrześniu 2022 r. płocka Prokuratura Okręgowa informowała, że obaj pracownicy Orlenu, którzy zginęli w następstwie wybuchu i pożaru w zakładzie głównym koncernu, udali się na instalację HOG, aby zweryfikować zgłoszenie o ulatniającym się gazie. Wcześniej inny pracownik, który przejeżdżał w pobliżu, poczuł zapach ulatniającego się gazu, po czym zgłosił to obsługującym instalację.

Tuż po zdarzeniu płocka Prokuratura Okręgowa zabezpieczyła dokumentację techniczną instalacji HOG oraz zapisy systemu monitorującego tam proces produkcyjny. Ustaliła też osoby uczestniczące w rozruchu instalacji oraz pozyskała dokumentację pracowniczą.

Orlen informował w tym czasie, że wybuch i pożar na instalacji HOG związany był z zapłonem jednego z pieców. Pożar ugaszono w pół godziny. W akcji brała udział zakładowa straż pożarna. Rodziny dwóch pracowników, którzy ponieśli śmierć w następstwie wybuchu, koncern objął pomocą, w tym psychologiczną.

W Orlenie powołano jednocześnie specjalną wewnętrzną komisję do przeanalizowania okoliczności w jakich doszło do zdarzenia.

Zgodnie z Kodeksem karnym, kto nieumyślnie sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo zdarzenia, które grozi utratą życia podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech.

W Płocku znajduje się główny zakład produkcyjny Orlenu. To największy kompleks rafineryjno-petrochemiczny i jeden z największych w Europie. Po wybuchu i pożarze we wrześniu 2022 r. koncern podkreślał, że w związku z tym, że do zdarzenia doszło na wyłączonej z procesów produkcyjnych i uruchamianej po remoncie instalacji HOG, zakład pracuje bez zakłóceń. (PAP)

mb/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Płock
18.1°C
wschód słońca: 04:46
zachód słońca: 20:49
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Płocku

kiedy
2024-07-27 20:30
miejsce
Lotnisko w Płocku, Płock, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-10 20:00
miejsce
Amfiteatr, Płock, Rybaki
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-12 19:00
miejsce
Sala koncertowa POKiS, Płock,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-16 12:00
miejsce
Kino Przedwiośnie, Płock, ul....
wstęp biletowany