reklama
kategoria: Prawo
13 grudzień 2024

W marcu 2025 r. mowy końcowe w procesie ws. porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika

zdjęcie: W marcu 2025 r. mowy końcowe w procesie ws. porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika / v23852912
v23852912
W marcu 2025 r. odbędą się mowy końcowe stron w procesie w sprawie uprowadzenia i zabójstwa Krzysztofa Olewnika – zadecydował w piątek Sąd Okręgowy w Płocku. Oskarżonych jest pięć osób. Na mowy końcowe sąd wyznaczył pięć dni.
REKLAMA

Proces w sprawie porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika ruszył przed płockim Sądem Okręgowym pod koniec marca 2022 r. W piątek w ramach rozprawy głównej odbyło się kolejne przesłuchanie jednego ze świadków, a na 20 stycznia 2025 r. zaplanowano wysłuchanie ostatniego.

W uzgodnieniu ze stronami sąd wyznaczył pięć terminów przeznaczonych na wygłoszenie mów końcowych: 10, 11 i 12 marca i 17 i 18 marca 2025 r. Przypomniał, że potem na ogłoszenie wyroku będzie miał dwa tygodnie.

Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do płockiego sądu okręgowego z krakowskiego oddziału Prokuratury Krajowej w czerwcu 2021 r. Objęto nim pięć osób, w tym Jacka K., bliskiego znajomego i wspólnika porwanego w 2001 r. i zabitego w 2003 r. 27-letniego wówczas Krzysztofa Olewnika, syna przedsiębiorcy branży mięsnej z Drobina pod Płockiem.

W trakcie procesu w charakterze świadków sąd przesłuchał m.in. bliskich Krzysztofa Olewnika, w tym ojca Włodzimierza, siostry Danutę i Annę, a także detektywa Krzysztofa Rutkowskiego, którego po porwaniu rodzina Olewników zatrudniła do poszukiwań uprowadzonego, i policjantów biorących udział we wszczętym wtedy śledztwie. Jako świadek zeznawała też Katarzyna R., ówczesna żona szefa grupy porywaczy Wojciecha Franiewskiego.

Jednym ze świadków był też Ireneusz P., ps. Bokser, Bokserek, pochodzący, podobnie jak rodzina Olewników, z Drobina. W pierwszym procesie w latach 2007–2008 Sąd Okręgowy w Płocku skazał go na 14 lat pozbawienia wolności z możliwością warunkowego przedterminowego zwolnienia po odbyciu kary 12 lat. W obecnym procesie jako świadek chroniony zeznawał w asyście policji w specjalnie zabezpieczonej sali poza głównym budynkiem sądu.

W nietypowych okolicznościach wyjaśnienia w procesie złożył jeden z pięciu oskarżonych, przebywający w Meksyku Mikołaj B. Do przesłuchania wykorzystano wtedy pomoc ambasady RP i połączenie wideo. Nie przyznał się on do zarzucanych mu czynów. Zgodził się jednocześnie odpowiadać na pytania stron. Po tym, jak zaczął mówić o swych związkach w czasach młodości z grupą przestępczą, jak to określił – największą wówczas w Wielkopolsce – i o późniejszych kontaktach z CBŚ, na wniosek prokuratury, sąd wyłączył jawność rozprawy z uwagi na ważny interes państwa.

Do porwania 25-letniego Krzysztofa Olewnika doszło w nocy z 26 na 27 październiku 2001 r. Następnie sprawcy kilkadziesiąt razy kontaktowali się z jego rodziną, żądając okupu. W lipcu 2003 r. porywaczom przekazano 300 tys. euro, jednak uprowadzony nie został uwolniony. Jak się później okazało, został zamordowany miesiąc po odebraniu przez przestępców pieniędzy. Jego ciało zakopano w lesie w pobliżu miejscowości Różan (Mazowieckie). Zwłoki odnaleziono w 2006 r.

Pierwszy proces w sprawie uprowadzenia i zabójstwa Krzysztofa Olewnika, oparty na akcie oskarżenia Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, toczył się od października 2007 do marca 2008 r. także przed Sądem Okręgowym w Płocku. Na ławie oskarżonych zasiadło 11 osób. Sąd skazał wówczas dwóch zabójców Krzysztofa Olewnika – Sławomira Kościuka i Roberta Pazika – na kary dożywocia, ośmiu innych oskarżonych na kary od roku więzienia w zawieszeniu do 15 lat pozbawienia wolności, a jednego z oskarżonych uniewinnił.

Trzech sprawców popełniło samobójstwa w zakładach karnych w Olsztynie i Płocku: szef grupy Wojciech Franiewski jeszcze przed pierwszym procesem – w 2007 r., a już po ogłoszeniu wyroku – Sławomir Kościuk w 2008 r. i Robert Pazik w 2009 r.

Podczas rozprawy we wrześniu sąd oznajmił stronom, że nie dojdzie do planowanego uprzednio przesłuchania w charakterze świadków brata i matki Roberta Pazika, bo, jak się okazało, oboje już nie żyją. Pełnomocnik rodziny Olewników przekazał wtedy, że zmarł także inny świadek – były policjant, który pomagał bliskim Krzysztofa Olewnika w poszukiwaniach po uprowadzeniu.

Akta sprawy wraz z załącznikami, które trafiły do płockiego Sądu Okręgowego, gdy rozpoczynał się obecny proces, liczyły ponad 400 tomów. (PAP)

mb/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Płock
9.2°C
wschód słońca: 07:45
zachód słońca: 15:29
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Płocku

kiedy
2024-12-17 12:00
miejsce
Kino Przedwiośnie, Płock, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-17 17:00
miejsce
Kino Przedwiośnie, Płock, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-17 19:00
miejsce
Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-20 10:00
miejsce
Kino Przedwiośnie, Płock, ul....
wstęp biletowany