17 sierpień 2023

Wszczęto dochodzenie ws. zderzenia ciężarówki z szynobusem na niestrzeżonym przejeździe

zdjęcie: Wszczęto dochodzenie ws. zderzenia ciężarówki z szynobusem na niestrzeżonym przejeździe / pixabay/337907
Policja w Płońsku (Mazowieckie) wszczęła dochodzenie w sprawie spowodowania wypadku na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w miejscowości Dalanówek. W ubiegłym tygodniu samochód ciężarowy zderzył się tam z szynobusem. Postępowanie nadzoruje płońska Prokuratura Rejonowa.
REKLAMA

"W sprawie wypadku Komenda Powiatowa Policji w Płońsku wszczęła dochodzenie w kierunku art. 177. par. 1 Kodeksu Karnego. Na obecnym, wstępnym etapie tego postępowania, nikomu nie przedstawiono zarzutów" -powiedziała w czwartek PAP Magdalena Sawicka-Chojnacka, zastępca prokuratora rejonowego w Płońsku.

Jak zaznaczyła, wszczęte dochodzenie jest nadzorowane przez prokuraturę, a w jego ramach planowane jest m.in. powołanie biegłego z zakresu ruchu drogowego i badania wypadków komunikacyjnych.

Zgodnie z art. 177. par. 1. Kodeksu karnego, kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

"Na ten moment, z relacji kierowcy samochodu ciężarowego wynika, że nie zauważył on nadjeżdżającego szynobusu i dlatego wjechał na przejazd" - dodała prokurator Sawicka-Chojnacka.

Podkreśliła przy tym, że w chwili wypadku, jak ustaliła na miejscu policja, obaj kierujący - z ciężarówki i z szynobusu - byli trzeźwi.

Prokurator Sawicka-Chojnacka, powołując się na policyjne ustalenia, wyjaśniła, że do wypadku doszło, gdy w szynobusie znajdowały się łącznie z załogą 23 osoby, przy czym w czasie akcji ratowniczej do szpitali w Płońsku, Płocku, Ciechanowie i Nowym Dworze Mazowieckim przetransportowano 7 poszkodowanych osób.

"Według wstępnych informacji, poszkodowani doznali niegroźnych obrażeń ciała, ale będziemy to jeszcze weryfikować. Na pewno zwrócimy się do szpitali o szczegółową dokumentacje medyczną, aby ustalić charakter obrażeń oraz charakter udzielanej pomocy, czy była ona doraźna, czy konieczna też była hospitalizacja" - zaznaczyła zastępca prokuratora rejonowego w Płońsku.

Jak wspomniała, od ustaleń w tym zakresie, jak również, od szczegółowych ustaleń dotyczących okoliczności zdarzenia, zależeć będzie ewentualna kwestia zarzutów w prowadzonym postepowaniu.

"Na razie jest na to za wcześnie"-zastrzegła prokurator Sawicka-Chojnacka.

Do wypadku doszło 11 sierpnia, na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w miejscowości Dalanówek, niedaleko Płońska. Samochód ciężarowy z naczepą wjechał na torowisko i zderzył się jadącym tą trasą szynobusem Kolei Mazowieckich relacji Nowy Dwór Mazowiecki - Sierpc.

W wyniku zderzenia - jak informowała wówczas policja i straż pożarna - ciężarówka przewożąca w naczepie gruz wywróciła się, natomiast szynobus wypadł z torów. Oględziny miejsca zdarzenia, a następnie usuwanie skutków wypadku, w tym ponowne ustawienie szynobusu na torach oraz sprawdzenie ich stanu, zajęły niemal cały dzień - ruch na trasie kolejowej przywrócono 11 sierpnia po godz. 23.

Koleje Mazowieckie zapowiedziały po wypadku, że uszkodzony szynobus będzie musiał zostać ściągnięty do sekcji napraw i eksploatacji taboru w Tłuszczu. Z kolei spółka PKP Polskie Linie Kolejowe informowała wówczas, że przyczyny zdarzenia ustali specjalna komisja.(PAP)

Autor: Michał Budkiewicz

mb/ maak/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Płock
12.5°C
wschód słońca: 06:41
zachód słońca: 18:19
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Płocku

kiedy
2023-10-01 15:30
miejsce
Państwowa Szkoła Muzyczna, Płock,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-10-01 18:30
miejsce
Państwowa Szkoła Muzyczna, Płock,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-10-03 17:30
miejsce
Sala koncertowa POKiS, Płock,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-10-06 19:00
miejsce
Spółdzielczy Dom Kultury, Płock,...
wstęp biletowany