17 listopad 2020

Szef szpitala na Narodowym: od tygodnia karetki nie "zalegają" na SOR-ach na Mazowszu

fot. By Reytan - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3372670
Nie słyszałem o danych mówiących o tym, że karetki w ostatnim tygodniu zalegają na Mazowszu na SOR-ach - powiedział we wtorek Artur Zaczyński, kierownik szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym. Dodał, że w pewien sposób zastanawiający jest duży odsetek osób chorych wśród testowanych na koronawirusa.
REKLAMA

Kierownik placówki, doktor Artur Zaczyński z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, był pytany w TVN24 m.in. o to, czy szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym rzeczywiście odciąża inne szpitale na Mazowszu.

"(...) ja chciałbym wiedzieć, od tygodnia, czy którakolwiek karetka +zalegała+ na Mazowszu w SOR-ze, bo jak takich danych nie słyszałem" - powiedział.

Dodał, że w poniedziałek o godz. 20.00 rozmawiał z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego woj. mazowieckiego - wówczas - jak relacjonował Zaczyński - żaden SOR nie zgłosił problemów w ciągłości opieki nad pacjentami z koronawirusem.

"Też nie dostałem żadnej informacji o tym, żeby którakolwiek karetka w Warszawie miała problem z dostarczeniem pacjentem z koronawirusem do szpitalnego oddziału ratunkowego" - podkreślił.

Zaczyński był też pytany o wysoki odsetek pozytywnych wyników testów na koronawirusa w Polsce w stosunku do liczby wykonanych testów. Zauważył, że był spadek tej liczby. W jego ocenie nakładają się na to różnego rodzaju nawyki, w tym spotkania i marsze.

Dopytywany, dlaczego duża liczba osób testowanych okazuje się chora stwierdził, że "jest to w pewien sposób zastanawiające".

"Na pewno trafność i dostęp do tych testów jest dla osób najbardziej potrzebujących. Jeżeli mają objawy, no to są kierowani do wykonywania wymazów w kierunku koronawirusa" - powiedział.

Zaczyński dodał, że nie rozumie, dlaczego testów wykonywanych jest mało, "mimo że są dostępne punkty wymazów". "Są dostępne wszelkiego rodzaju łańcuchy kontaktu z pacjentem, czy to przez lejarza POZ czy przez izby przyjęć, szpitalne oddziały ratunkowe, punkty (...) wymazów prywatnych, które też wliczają się w tej chwili do tej puli wykonanych testów" - wyliczał.

"Czy to wynika z liczby kierowanych osób czy liczby osób, które potrzebują tak naprawdę mieć wymaz ponieważ mają objawy? - to jest dużą różnica" - dodał.

Resort zdrowia podał w poniedziałek, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 20 816 osób. Łącznie wykryto dotąd 733 tys. 788 przypadków. Z powodu COVID-19 od początku epidemii w Polsce zmarło 10 491 chorych. W poniedziałek podano informację o śmierci kolejnych 143 zakażonych koronawirusem.(PAP)

szz/ krap/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
mazowieckie
107823
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Płocku

kiedy
2021-02-06 19:00
miejsce
Państwowa Szkoła Muzyczna, Płock,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-04-10 17:00
miejsce
Państwowa Szkoła Muzyczna, Płock,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-05-22 17:00
miejsce
Państwowa Szkoła Muzyczna, Płock,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-06-02 19:00
miejsce
Amfiteatr, Płock, Rybaki
wstęp biletowany