Płock/ Nowa mieszkanka zoo - samica tapira malajskiego przyjechała z Holandii
Informując w piątek o nowej mieszkance, ogród zoologicznych w Płocku podkreślił, że o wyjątkowości tapirów malajskich i trudnej hodowli tego gatunku świadczy fakt, iż spośród 18 par w zoo w całej Europie w ciągu ostatnich 12 miesięcy urodziło się jedynie pięć młodych.
„Keenam czekał na swoją partnerkę aż sześć lat. Do Płocka przybył w 2017 r. i do tej pory był jedynym przedstawicielem tego gatunku w polskich ogrodach zoologicznych” - zaznaczono w informacji.
Jak podało płockie zoo, Krissy, która od teraz będzie tam towarzyszyła Keenamowi, urodziła się 2 października 2021 r. w Diergaarde Blijdorp w Rotterdamie, a na jej przeprowadzkę zgodził się koordynator hodowli tego gatunku w europejskich ogrodach zoologicznych.
„Płockie zoo ma nadzieję, że nowa mieszkanka szybko się zadomowi i zwierzęta przypadną sobie do gustu. Co ciekawe, ciąża tapira trwa aż 13 miesięcy więc na młode trzeba będzie trochę poczekać” - podkreślono w informacji. Przypomniano zarazem, że w warunkach naturalnych tapir malajski „to gatunek silnie zagrożony wyginięciem z powodu wycinania lasów tropikalnych”.
Tapir malajski zwany także czaprakowym lub indyjskim, jako jedyny tapirowaty występuje w południowo-wschodniej Azji. Gatunek ten jest też największy i dużo silniej zbudowany od pozostałych tapirów - długość ciała tych zwierząt, jak podaje zoo w Płocku, wynosi ok. 250 cm, wysokość w kłębie 90-120 cm, a masa ciała od 250 do 350 kg, przy czym samica jest większa od samca.
„Gatunek ten ma bardzo charakterystyczne, ochronne ubarwienie ciała: głowa, szyja, barki, ogon i wszystkie kończyny są brunatno-czarne, natomiast reszta tułowia ma barwę białą. Ma bardzo słaby wzrok, ale dobrze rozwinięte pozostałe zmysły. Dobrze pływa i nurkuje” - zwraca uwagę płockie zoo. Jak podaje, tapiry malajskie żyją ok. 30 lat. Żywią się wyłącznie pokarmem roślinnym, najczęściej o zmierzchu i nocą. Młode tych zwierząt usamodzielniają się w drugim roku życia.
Położone na wysokiej, malowniczej skarpie nad Wisłą zoo w Płocku powstało w 1951 r. Od 2002 r. należy do Światowej Organizacji Ogrodów Zoologicznych. Ogród zajmuje powierzchnię ok. 15 ha. Mieszka tam ok. 7,5 tys. zwierząt reprezentujących ponad 580 gatunków, w tym wielu rzadkich, zagrożonych wyginięciem.
Na terenie płockiego zoo działa jeden z największych w Polsce pawilonów dydaktyczno-naukowych, w którym prezentowana jest m.in. ekspozycja gadów i płazów, aranżacja lasu tropikalnego z oryginalną, egzotyczną roślinnością oraz akwaria z fauną i florą mórz i oceanów całego globu. (PAP)
autor: Michał Budkiewicz
mb/ akub/