23 kwiecień 2024

W zakładzie Orlenu wykluły się cztery sokoły wędrowne - można nadać im imiona

zdjęcie: W zakładzie Orlenu wykluły się cztery sokoły wędrowne - można nadać im imiona / pixabay/7242419
Cztery sokoły wędrowne wykluły się w budce lęgowej na terenie głównego zakładu produkcyjnego Orlenu w Płocku (Mazowieckie). Koncern jest od lat partnerem wspierania odbudowy populacji tego gatunku ptaków w Polsce. W związku z nowym przychówkiem ogłoszono konkurs na imiona dla piskląt.
REKLAMA

„To dobry rok dla rodziny sokołów, która zamieszkała w budce na kominie Instalacji Odsiarczania Spalin - IOS na terenie zakładu produkcyjnego Orlen w Płocku. W marcu samica Werwa złożyła cztery jaja. W minioną sobotę wykluły się dwa pierwsze młode sokoły. W niedzielę na świat przyszedł trzeci pisklak, a od dzisiaj rodzeństwo jest w komplecie” - ogłosił we wtorek koncern.

Orlen podkreślił, że para sokołów wędrownych, Werwa i Rafik, która zasiedla budkę lęgową na kominie IOS odchowała już tam 13 piskląt. Koncern przypomniał również, że od lat jest partnerem wspierania odbudowy populacji sokoła wędrownego w Polsce i dzięki jego zaangażowaniu do natury trafiło 61 piskląt tych ptaków.

Jak wyliczył przy tym Orlen, razem z ptakami z jego czeskich rafinerii Unipetrolu w Litvinowie i Kralupach, a także elektrociepłowni oraz instalacji polichlorku winylu Anwil we Włocławku, jak również obiektów Elektrociepłowni Żerań i Ciepłowni Kawęczyn Grupy PGNiG Termika, gniazda w zakładach Grupy Orlen opuściły 182 sokoły wędrowne.

W związku z nowym przychówkiem sokołów, które wykluły się właśnie w głównym zakładzie produkcyjnym w Płocku, koncern poinformował, że współpracujące z nim Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” organizuje konkurs na imiona dla tych ptaków.

Propozycje imion, jak wyjaśnił Orlen, można zgłaszać od 25 kwietnia do 5 maja na stronie internetowej https://peregrinus.pl/pl/plock - nie mogą być one jednak takie same, jak imiona, które otrzymały sokoły wędrowne wyklute do tej pory w gniazdach monitorowanych na terenie Polski. Drugim etapem konkursu będzie głosowanie internautów on-line.

Koncern podkreślił, że obecny lęg w jego głównym zakładzie produkcyjnym w Płocku „jest kontynuacją bogatej historii sokołów wędrownych”, które po raz pierwszy zauważono tam jeszcze w 1986 r. Pierwsze budki lęgowe dla tych ptaków umieszczono tam, przy współpracy ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” w 1999 r. Dwie z nich zainstalowano na najwyższych kominach: zakładowej elektrociepłowni oraz Instalacji Clausa - IC. Natomiast trzecia budka pojawiła się w 2015 r. na nowym kominie IOS.

Pierwszy lęg sokołów wędrownych w głównym zakładzie produkcyjnym Orlenu w Płocku odnotowano w maju 2002 r. Od kilku lat jedno z piskląt wyklutych tam w danym roku otrzymuje nadajnik satelitarny; dzięki temu można śledzić dalsze losy dorastającego ptaka. Okazało się np., że Naftka, która wykluła się w kwietniu 2022 r., po zwiedzaniu Wrocławia, Gliwic czy Częstochowy odwiedziła swoje rodzinne strony, czyli Płock, „wpadła z też wizytą” do swoich kuzynów w Warszawie. Poleciała też za granicę, m.in. na Litwę, Białoruś, Ukrainę i Czechy.

„Warto przypomnieć, że ze względu na zubożenie krajobrazu nizinnego w ostatnich kilku dziesięcioleciach, dzikie ptaki często znajdują bezpieczne schronienie w miastach, na terenach przemysłowych oraz dookoła nich” - zaznaczył Orlen. Zwrócił przy tym uwagę, że tereny jego płockiego zakładu, największego w Polsce kompleksu rafineryjno-petrochemicznego i jednego z największych w Europie, „posiadają wiele zalet dla sokołów wędrownych”.

„Kominy są mniej narażone na ataki intruzów niż ich naturalne miejsca rozrodu, czyli skały. Ponadto te drapieżne ptaki mają pod dostatkiem pożywienia, czyli ptaków, które w dużych ilościach zamieszkują tereny przemysłowe i ich okolice. Sokoły wędrowne żyjące na terenach zakładów produkcyjnych są doskonałym przykładem wysokich możliwości adaptacyjnych tego gatunku. Ptaki nauczyły się wykorzystywać sztuczne światło z instalacji do polowania w nocy lub późnym wieczorem” - podkreślił Orlen.

Sokoły wędrowne, wbrew nazwie, to ptaki osiadłe. Przemieszczają się jedynie młode osobniki, szukając dla siebie pary i siedliska. Najciekawsze obserwacje tych ptaków, jak podkreśla Orlen, można prowadzić właśnie w sezonie lęgowym - na internetowej stronie https://peregrinus.pl/pl/plock dostępna jest transmisja on-line z budki lęgowej Werwy i Rafika, które właśnie dochowały się potomstwa. „Zachęcamy do podglądania naszych sokołów, bo właśnie rozpoczyna się najciekawszy czas w ich życiu, do którego mamy nieograniczony dostęp” - namawia koncern. (PAP)

Autor: Michał Budkiewicz

mb/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Płock
17.5°C
wschód słońca: 04:58
zachód słońca: 20:16
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Płocku

kiedy
2024-05-07 19:00
miejsce
Sala koncertowa POKiS, Płock,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-11 16:00
miejsce
Państwowa Szkoła Muzyczna, Płock,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-11 19:00
miejsce
Amfiteatr, Płock, Rybaki
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-11 19:15
miejsce
Państwowa Szkoła Muzyczna, Płock,...
wstęp biletowany