28 lipiec 2023

Podnoszenie świadomości o WZW czyli Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby

zdjęcie: Podnoszenie świadomości o WZW czyli Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby / pixabay/6685574
Co roku 28 lipca obchodzony jest Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby (WZW), mający na celu podniesienie świadomości na temat tej zakaźnej choroby wątroby. WZW może prowadzić do licznych poważnych problemów zdrowotnych, włączając w to ryzyko rozwoju nowotworu wątroby.
REKLAMA
Istnieje pięć głównych szczepów wirusa zapalenia wątroby – A, B, C, D i E. Wirusy WZW A, D i E są przenoszone głównie poprzez spożycie skażonej żywności lub wody oraz bezpośredni kontakt z zakażoną osobą. Taki rodzaj zakażeń często występuje w krajach o niskich standardach sanitarnych. W krajach rozwiniętych, gdzie ryzyko przeniesienia drogą pokarmową jest niewielkie, przypadki zachorowań głównie występują wśród grupy MSM oraz użytkowników narkotyków.

Najpoważniejszym globalnym wyzwaniem wciąż są wirusowe zapalenia wątroby typu B i C, które razem stanowią najczęstszą przyczynę zgonów na całym świecie, powodując śmierć 1,3 miliona osób rocznie. Pomimo pandemii COVID-19, problem ten pozostaje aktualny. Na szczęście istnieje szczepionka przeciwko WZW B, która skutecznie chroni przed zachorowaniem. Natomiast leki przeciwwirusowe przeciwko WZW C umożliwiają wyleczenie ponad 95% osób z tym zakażeniem.

Zarówno WZW B, jak i C mogą przebiegać w postaci ostrych lub przewlekłych. Jednak ze względu na długotrwały bezobjawowy charakter zakażenia wirusem WZW C, chorobę nazywa się czasem "wirusową bombą zegarową" lub "cichą epidemią". Osoba zakażona i niezdiagnozowana nie zdaje sobie sprawy z choroby ani z faktu, że może zakażać inne osoby.

Objawy

W zależności od typu wirusa, zapalenie wątroby może przebiegać w formie bezobjawowej, łagodnieobjawowej lub ciężkoobjawowej. Na początku, wiele przypadków zapalenia wątroby może przypominać objawy grypy lub przeziębienia, takie jak podwyższona temperatura, bóle mięśni i stawów. Jednak po okresie inkubacji, który może trwać od kilku tygodni do 6 miesięcy, mogą pojawić się dodatkowe symptomy. Najczęściej występujące objawy wirusowego zapalenia wątroby to:
  • żółtaczka, czyli zażółcenie skóry, błon śluzowych i białkówki oczu, spowodowane gromadzeniem się bilirubiny w surowicy krwi i tkankach organizmu. Wirus typu B jest często odpowiedzialny za ten objaw;
  • osłabienie organizmu i uczucie ciągłego zmęczenia;
  • ból brzucha po prawej stronie pod żebrem i powiększenie obwodu brzucha, wynikające z powiększenia wątroby;
  • brak apetytu i utrata masy ciała;
  • ciemny kolor moczu i jasny kolor stolca;
  • podwyższony poziom enzymów wątrobowych we krwi.

Diagnostyka

Gdy pojawią się charakterystyczne objawy sugerujące wirusowe zapalenie wątroby, należy przeprowadzić odpowiednie badania diagnostyczne w kierunku WZW. Wczesna diagnoza jest kluczowa, ponieważ umożliwia szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia i minimalizuje ryzyko powikłań.

W celu diagnozy wirusowego zapalenia wątroby typu B oraz C konieczne jest wykonanie dwóch wskaźników: antygenu Hbs, który wskazuje na WZW typu B, oraz przeciwciał przeciw HCV, które sygnalizują WZW typu C. Te badania są szczególnie ważne u kobiet w ciąży, aby ustalić, czy nie są zakażone wirusem WZW.

Dodatkowo, warto połączyć powyższe badania laboratoryjne z morfologią krwi, badaniem funkcji wątroby, oznaczeniem poziomu albumin w surowicy oraz sprawdzeniem stanu komórek mięśniowych i wątroby. Badania te umożliwiają wczesne wykrycie choroby i pomagają uniknąć powikłań.

Należy mieć na uwadze, że najskuteczniejszą metodą profilaktyki chorób wirusowego zapalenia wątroby jest poddanie się szczepieniom przeciwko WZW A (szczepionka zalecana) oraz WZW B. Szczepienie przeciwko WZW B jest obowiązkowe dla noworodków, młodzieży, pracowników służby zdrowia i osób z bliskiego otoczenia zakażonych. Dla pozostałych osób szczepienie jest zalecane, ale również zapewnia znaczną ochronę przed zakażeniem wirusem WZW.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Płock
15.3°C
wschód słońca: 05:16
zachód słońca: 20:01
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Płocku

kiedy
2024-04-27 18:00
miejsce
Dom Darmstadt, Płock, Stary Rynek 8
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-27 18:00
miejsce
Państwowa Szkoła Muzyczna, Płock,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-27 19:00
miejsce
Teatr Dramatyczny, Płock, ul. Nowy...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-28 18:00
miejsce
Państwowa Szkoła Muzyczna, Płock,...
wstęp biletowany