16 wrzesień 2021

Dziś jest bardzo ważny dzień dla środowisk lokatorskich

zdjęcie: Dziś jest bardzo ważny dzień dla środowisk lokatorskich / fot. PAP
fot. PAP
Dziś jest bardzo ważny dzień dla środowisk lokatorskich, osób żyjących ze świadomością, że ich egzystencja mogła się zmienić wskutek procesu reprywatyzacji - powiedział wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta odnosząc się do obowiązujących od czwartku zmian w prawie.
REKLAMA

W czwartek w życie weszła nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego w sprawach nieważności decyzji administracyjnych. Jeśli od decyzji administracyjnej minęło 30 lat nie wszczyna się postępowania w sprawie jej zakwestionowania - m.in. stanowią te przepisy. Ponadto niezakończone postępowania ws. nieważności decyzji, wszczęte po 30 latach od ich ogłoszenia, zostają umorzone.

"Tysiące osób odetchnie z ulgą. Teraz prawo będzie chronić lokatorów i mienie Skarbu Państwa. Nie pozwolimy, aby nasze państwo przez kolejne kilkadziesiąt lat odczuwało skutki wojny wywołanej przez Niemcy" - zaznaczył wiceminister Kaleta, który jest także przewodniczącym komisji weryfikacyjnej zajmującej się warszawską reprywatyzacją.

Jak podkreślił Kaleta podczas konferencji prasowej w Sejmie, nowelizacja oznacza, że "sprawy, w których przez ostatnie 30 lat nie potwierdzono roszczeń, dzisiaj zostają umorzone z mocy prawa". "Organy administracyjne nie mogą już prowadzić w tym zakresie żadnych czynności" – zaznaczył.

"Od kilku lat z ministrem Patrykiem Jakim i komisją weryfikacyjną walczyliśmy, aby takie przepisy obowiązywały. Projekt w ostatnich miesiącach spotkał się z wieloma trudnościami, jednak udało nam się doprowadzić sprawę do końca" – zaznaczył Kaleta.

Z kolei wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba powiedział, że "istotą bycia w polityce jest tworzenie prawa chroniącego osoby potrzebujące pomocy". "Do tej pory prawo było absolutnie bezduszne. Na dyżurach jako radny dzielnicy czy radny miasta widziałem łzy osób, które bały się wyrzucenia z domu, albo były wyrzucane. Dzisiaj skończyła się era bezduszności prawa" - mówił.

"Udało się stworzyć prawo, które chroni lokatorów. To historyczny dzień w sprawach, które ciągnęły się przez lata i uderzały w najsłabszych" - podkreślił Ozdoba.

Zgodnie z zapisami nowelizacji nie stwierdza się nieważności decyzji administracyjnej - z przyczyny na przykład wydania jej z rażącym naruszeniem prawa - jeśli od dnia jej doręczenia lub ogłoszenia upłynęło 10 lat, a także gdy decyzja wywołała nieodwracalne skutki prawne.

Oznacza to, iż ustawa dokonuje rozszerzenia dotychczasowego zakresu regulacji, dotyczącego możliwości stwierdzania nieważności decyzji. Poprzednio w odniesieniu do decyzji, które zostały wydane bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa, nie obowiązywał żaden okres, po którym brak było możliwości stwierdzania ich nieważności. W takiej sytuacji można nadal jednak orzec, iż decyzję wydano z naruszeniem prawa.

Natomiast, jak stanowi kolejny przepis, jeśli od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji upłynęło 30 lat, to w ogóle nie wszczyna się postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji.

Do trwających postępowań administracyjnych mają być stosowane już zmienione przepisy. Postępowania administracyjne w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji wszczęte po upływie 30 lat od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji i niezakończone przed wejściem nowelizacji w życie umarza się z mocy prawa.(PAP)

autorzy: Marcin Jabłoński, Grzegorz Bruszewski

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Płock
-7.1°C
wschód słońca: 07:16
zachód słońca: 16:33
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Płocku

kiedy
2023-02-12 16:00
miejsce
Państwowa Szkoła Muzyczna, Płock,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-12 19:00
miejsce
Państwowa Szkoła Muzyczna, Płock,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-13 20:00
miejsce
Rock 69, Płock, ul. Narutowicza 2
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-14 19:00
miejsce
Teatr Dramatyczny, Płock, ul. Nowy...
wstęp biletowany