Nieruchomości artykuł sponsorowany
25 czerwiec 2021

Jak pandemia wpłynęła na rynek mieszkań w Płocku?

Covid-19 wpłynął na funkcjonowanie całego świata, ucierpiały niemal wszystkie gałęzie gospodarki. Rynek mieszkań, wbrew początkowym obawom, oparł się kryzysowi. Nieruchomości mieszkaniowe utrzymywały stabilną wartość, nie odnotowano ani gwałtownego spadku, ani gwałtownego wzrostu. Straty poniosły jedynie osoby zajmujące się wynajmem krótkoterminowym. Pandemia i przymusowy pobyt w domu spowodował, że wiele osób zapragnęło zmienić mieszkanie na większe, z ogródkiem lub tarasem. Ceny nieruchomości wzrosły i na razie nic nie zapowiada zmiany tego trendu. Jak sytuacja wygląda w Płocku? Czy różni się od ogólnopolskiego nurtu?

Pandemia a rynek nieruchomości w Płocku

Koronawirus nie wpłynął znacząco na rynek mieszkań w Płocku. W mieście powstają nowe osiedla, ceny nieruchomości nie spadły, a wręcz zaobserwowano ich wzrost. W styczniu 2020 roku cena za metr kwadratowy mieszkania w bloku z wielkiej płyty wynosiła ok. 4,1 tys. zł, za atrakcyjne mieszkanie z tarasem trzeba było zapłacić ok. 5-7 tys. zł/m². Najnowsze raporty pokazują, że ceny nowych mieszkań w II kwartale 2020 w Płocku, podobnie jak w całej Polsce, wzrosły o 10 procent, a ceny mieszkań pochodzących z rynku wtórego spady o 2-3 procent. Jak podaje portal Morizon pl. średnia cena mieszkania w Płocku to 386 397 zł, czyli 5213 zł/m². 


Co mówią agencji nieruchomości?

Większość deweloperów oraz agentów nieruchomości nie zauważa znaczących zmian w ilości klientów. Płoccy developerzy potwierdzają, że tylko przez pierwszych kilka tygodni pandemii zgłaszało się mniej klientów, ale sytuacja szybko wróciła do normy. Widać jednak, że część klientów musi odłożyć kupno nieruchomości z powodu problemów z otrzymaniem kredytu, ewentualnie wybiera mniejsze i jednocześnie tańsze lokale. Małe mieszkania w Płocku można już kupić za 150-200 tys. zł. Aby znaleźć ciekawą ofertę, warto odwiedzać lokalne biura nieruchomości lub zajrzeć na stronę gratka.pl.  W związku z epidemią, banki podnosiły wymagania, obecnie do otrzymania kredytu niezbędny jest wkład własny w wysokości minimum 30% wartości nieruchomości. Wcześniej większość banków zgadzała się na wkład od 10 do minimum 20 procent wartości inwestycji. Eksperci twierdzą, że nie ma co liczyć na to, że ceny mieszkań pójdą w dół. Wynika to ze wzrostu cen drobnych materiałów budowlanych, grzejników i stolarki okiennej, które będą rzutowały na ogólne koszty.
 

Oferty mieszkań w Płocku

Na popularnych portalach można znaleźć dużo ogłoszeń, dotyczących sprzedaży mieszkań w Płocku. Ceny są zależne od metrażu, lokalizacji oraz standardu. Najtańszą kawalerkę w starym budownictwie można już kupić za 100 tys. zł, dwupokojowe mieszkanie za 150-270 tys. zł, a duże, czteropokojowe mieszkanie to koszt 270, a nawet 500 tys. zł. Na stronach z ogłoszeniami np. Morizon - mieszkania na sprzedaż w Płocku zdarzają się również prawdziwe okazje. Duże mieszkania może kupić tanio, ale trzeba liczyć się z tym, że będą wymagały gruntownego remontu.
 

Co buduje się w Płocku?

W Płocku i najbliższych okolicach powstają nowe osiedla mieszkaniowe. Nowe bloki powstają na osiedlu Góry, osiedlu Żyzna, Podolszycach Południe, ulicy Kochanowskiego. Mieszkania mają miejsca parkingowe oraz komórki lokatorskie, bardzo lubiane przez mieszkańców. Bloki budowane są w nowoczesnym stylu, osiedle będzie pełnie zielni, skwerów i placów zabaw. Nowe osiedle powstaje również przy ul. Górnej w Płocku, sięgać będzie aż do Wisły. Plan przewiduje, że nowe mieszkania powstaną również na poprzemysłowych terenach osiedla Kostrogaj w Płocku.

Jak widać, sytuacja na rynku mieszkań w Płocku nie różni się od tego, co obserwuje się na terenie całego kraju. Na szczęście covid-19 oszczędził nieruchomości, kupno mieszkania jest dalej opłacalne i cieszy się niezmiennym zainteresowaniem. 

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
mazowieckie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Płocku

kiedy
2021-10-03 17:00
miejsce
Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-16 17:00
miejsce
Państwowa Szkoła Muzyczna, Płock,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-22 19:00
miejsce
Teatr Dramatyczny, Płock, ul. Nowy...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-06 19:00
miejsce
Teatr Dramatyczny, Płock, ul. Nowy...
wstęp biletowany